Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 18. říjen 2019 | Svátek má Lukáš
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

WHO: Pro odklad letní olympiády kvůli viru zika není důvod

foto: Shutterstock

WHO: Pro odklad letní olympiády kvůli viru zika není důvod

30.05.2016 08:05
Zdroj: ČTK
Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oznámila, že pro odklad či zrušení letních olympijských her v Riu de Janeiro kvůli viru zika není důvod. Reagovala tak podle agentury AP na výzvu asi 150 zdravotních expertů.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Názor redakce nemusí být shodný s vyjádřením autora. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

WHO tak reagovala podle agentury AP na výzvu asi 150 zdravotních expertů, kteří na WHO jako instituci Organizace spojených národů v tomto smyslu apelovali v otevřeném dopise.

Vědci, lékaři a odborníci na lékařskou etiku Světovou zdravotnickou organizace vyzvali, aby olympiádu odložila či přemístila v "zájmu veřejného zdraví". Olympiáda, která začíná v Riu de Janeiro 5. srpna, by podle nich byla "zbytečným rizikem pro 500.000 zahraničních turistů", kteří by se mohli nakazit a virus rozšířit ve své zemi, kde by mohl "zdomácnět".

Současná epidemie viru zika trvá zhruba rok a nejvíce případů onemocnění bylo zaznamenáno právě v Brazílii. Virus, který přenáší komáři, se rozšířil do téměř celé jižní a střední části Ameriky. Zaznamenán byl v jednotlivých případech i na jiných kontinentech.

Onemocnění způsobené virem zika má obvykle mírný průběh, velkým nebezpečím je ale zřejmě pro lidský plod. Lékaři se domnívají, že může zapříčinit nedostatečný vývin mozku, takzvanou mikrocefalii. Spojován je i se vzácným Guillain-Barrého syndromem, který se projevuje obrnou svalstva.

WHO dnes uvedla, že na základě současného zhodnocení by zrušení či přemístění letošních letních OH významně neovlivnilo šíření viru zika.

Přesuňte nebo odložte kvůli viru olympiádu v Riu, vyzvali vědci

Více než 100 renomovaných vědců vyzvalo 27. května v otevřeném dopise Světové zdravotnické organizaci (WHO) k přesunutí nebo odložení srpnové olympiády v Riu de Janeiro. Pořádání her je podle nich neetické vzhledem k novým zjištěním o viru, píše BBC. Mezinárodní olympijský výbor už dříve uvedl, že pro přesunutí her jinam nebo na jiný termín nevidí důvod.

Virus se začal šířit zhruba před rokem v Brazílii, kde se podle odhadů nakazilo na 1,5 milionu lidí. Zaznamenán byl v 60 zemích nebo územích a stále se šíří. Onemocnění má většinou mírný průběh, ale je nebezpečné pro lidský plod. Vědci v dopise WHO uvedli, že zika může kromě takzvané mikrocefalie u dětí způsobit také vzácný a někdy i smrtelný neurologický syndrom u dospělých.

Dopis podepsalo 125 vědců, lékařů a odborníků na lékařskou etiku například z Oxfordské, Harvardovy a Yaleovy univerzity. Je mezi nimi i vědecký poradce Bílého domu Philip Rubin. Experti v dokumentu poukazují mimo jiné na neúspěch brazilských úřadů v boji s komáry, kteří virus přenášejí, a "oslabený" zdravotnický systém v zemi. Hry by měly být odloženy nebo přesunuty "v zájmu veřejného zdraví", soudí vědci.

Olympiáda by podle nich byla "zbytečným rizikem pro 500.000 zahraničních turistů", kteří by se mohli nakazit a virus rozšířit ve své zemi, kde by mohl "zdomácnět". Největší nebezpečí podle vědců představují atleti, kteří by se mohli nakazit a virus zavléct do chudých zemí, kde se ještě nezačal šířit.

"Oheň už hoří, ale to není dostatečný důvod pro to, aby se s olympijskými hrami nic nedělalo," řekl agentuře AP jeden ze signatářů dopisu Amir Attaran z univerzity v Ottawě.

související článek

Hry v Riu způsobí světovou zdravotní katastrofu, varují vědciCopyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky