Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 18. říjen 2019 | Svátek má Lukáš
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

ČLK znovu vyzvala premiéra, aby se zabýval zdravotnictvím

foto: MT

ČLK znovu vyzvala premiéra, aby se zabýval zdravotnictvím

07.06.2016 16:05
Zdroj: ČTK
Česká lékařská komora požádala v úterý druhým otevřeným dopisem premiéra Bohuslava Sobotku, aby se osobně zabýval problémy zdravotnictví. Za čtvrt roku od předchozího dopisu se nic zásadního ve zdravotnictví nezměnilo, situace je nadále kritická, nemocnice kvůli nedostatku personálu omezují provoz, řekl na tiskové konferenci prezident ČLK Milan Kubek.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Názor redakce nemusí být shodný s vyjádřením autora. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

"Jsme velmi nespokojeni, informační kampaň Zdravotnictví volá o pomoc trvá," uvedl. O dalším postupu komory rozhodne představenstvo s předsedy okresních sdružení na poradě ve čtvrtek 16. června.

Kubek připomněl pětibodový plán, kterým chtěla ČLK situaci řešit. Požadovala zásadní zvýšení odvodů státu, a to o deset miliard korun v příštím roce. Vláda schválila jen 3,6 miliardy, což podle Kubka nestačí ani na platy, natož na rozvoj medicíny a nové léky. Ministerstvo zdravotnictví nepředložilo návrh na zavedení zdravotní daně na tabák a alkohol, což ČLK požadovala také.

Desetiprocentní zvýšení tarifních platů v příštím roce, na kterém se shodla koalice, podle Kubka nestačí, pokud zároveň nebude přijata novela zákoníku práce, která zajistí stejné odměňování ve státních i regionálních nemocnicích.

Memorandum vlády s kraji, o němž mluví premiér, není pro ČLK zárukou. Po volbách se může vedení krajů změnit a nové vedení může odkazovat na neplatnost memoranda, stejně jako se to stalo s memorandem, jež uzavřely lékařské odbory s vládou po akci s hromadnými odchody lékařů v roce 2011.

Za přijatelný kompromis označil Kubek návrh zákona o vzdělávání lékařů, který komora požadovala a který schválila vláda. Návrhu ale vytkl, že má zavázat lékaře pracovat pět let ve zvoleném oboru. Nesplněn je podle Kubka požadavek ČLK, aby jí byly přiděleny pravomoci ke kontrole personálního zabezpečení nemocnic.Copyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky