Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 18. říjen 2019 | Svátek má Lukáš
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

První pomoc má zefektivnit tričko s informacemi o nositeli

zdroj: www.rescueme.cz

První pomoc má zefektivnit tričko s informacemi o nositeli

10.06.2016 07:50
Zdroj: ČTK
První pomoc má zefektivnit speciální tričko s nápisem RescueMe, které má na hrudi vytištěny pro laiky zásady první pomoci i s krizovým číslem 155. Lidé si ho mohou koupit a nosit ho například při výletech do hor, kdy jim rychlá pomoc může zachránit život.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Názor redakce nemusí být shodný s vyjádřením autora. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Do systému se zapojí registrací na www.rescueme.cz. Jde o společný projekt zdravotnické záchranné a horské služby, sdělil prezident Asociace zdravotnických záchranných služeb Marek Slabý.

Na rubu trička jsou pro záchranáře údaje o zdravotním stavu nositele, což usnadní identifikaci a urychlí určení anamnézy, zejména když je postižený v šoku či v bezvědomí. "Nejčastějšími důvody výjezdů jsou úraz, dopravní nehoda, infarkt a cévní mozková příhoda. Úspěšnost závisí na rychlosti, s jakou se postiženému dostane první pomoci," uvedl.

Potisk s citlivými údaji je na rubu, není na první pohled viditelný. Záchranář podle oficiálního loga na triku nebo nášivkách či visačkách na svrchních částech oděvu pozná, že člověk je zapojen do systému RescueMe.

Nositel sám rozhodne, jaké údaje si dá na tričko vytisknout, údaje o alergii, epilepsii, cukrovce či kardiostimulátoru, dále jméno, bydliště a kontakt na blízkou osobu. Záchranář vyhrne postiženému tričko a vše důležité si přečte. Záchranu to zásadně urychlí.

"Záchranná služba nemá oprávnění legitimovat člověka, tím pádem ho nesmí prohledávat ve stavu bezvědomí. Osobní prohlídku může provést jen policie. Pro nás je proto mnohem jednodušší, pokud má pacient vše napsané na triku, které stačí odhrnout. Pokud má triko na sobě, víme, že údaje poskytuje dobrovolně a je srozuměn s jejich využitím," řekl Slabý.

Projekt zatím funguje jen na území Česka, je navázán na záchranné složky ČR. V budoucnu bude rozšířen i do dalších evropských zemí, je patentován ve 28 státech EU.

Registrace do systému stojí 480 korun a základní triko s potiskem je za 320 korun. Při dodání vlastního trička se platí 150 korun za potisk. Nedoporučuje se půjčovat tričko někomu dalšímu, záměna dat může způsobit komplikace a ohrozit nositele na životě.Copyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky