Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 18. říjen 2019 | Svátek má Lukáš
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Preventivní akce „Běž s tátou na vyšetření“ pomohla 50 mužům

foto: shutterstock.com

Preventivní akce „Běž s tátou na vyšetření“ pomohla 50 mužům

30.06.2016 07:47
Zdroj: www.tribune.cz
Autor: MUDr. Olga Wildová
V úterý 21. června 2016 se na Karlově náměstí v Praze uskutečnila preventivní akce pro veřejnost ke Dni otců s názvem „Běž s tátou na vyšetření“.

Na události, kterou zaštítila Všeobecná fakultní nemocnice v Praze a její odborníci, se mohli muži, ale i jejich partnerky či děti informovat o rakovině prostaty. Ta v současnosti představuje nejčastější zhoubné nádorové onemocnění u mužů a její výskyt neustále narůstá. Lékaři odhadují, že v současnosti žije v České republice okolo 63 000 mužů, kteří rakovinu prostaty mají nebo ji v minulosti prodělali. Situace vyžaduje intenzivní prevenci.

Jediným spolehlivým způsobem, jak rakovinu prostaty odhalit včas, je totiž preventivní vyšetření prostaty. Toho se ale muži zbytečně obávají a otálejí s ním, ačkoli by ho po padesátém roce věku měli podstupovat pravidelně. Právě zlepšit povědomí mužů, ale i jejich blízkých o rakovině prostaty si kladla za cíl preventivní akce „Běž s tátou na vyšetření“.

Muži měli možnost mezi 10. a 17. hodinou využít konzultace s přítomnými odborníky a odběru krevního vzorku, ze kterého byla zjištěna hodnota prostatického specifického antigenu (PSA). Zvýšená hodnota PSA vždy ukazuje na onemocnění prostaty. Na místě zájemcům radili MUDr. Otakar Čapoun z Urologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. LF UK a prof. MUDr. Luboš Petruželka, CSc., přednosta Onkologické kliniky 1. LF UK, Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a Ústřední vojenské nemocnice.

V rámci akce „Běž s tátou na vyšetření“ se dostavilo do stanu prevence 50 mužů, kteří měli zájem konzultovat svůj zdravotní stav s urologem a onkologem. Z tohoto počtu tři muži přišli na vyšetření v doprovodu svých partnerek a tři muži v doprovodu svých dětí. O konzultaci pro svého manžela a otce projevily zájem také dvě ženy. Na vyšetření vzal svého otce i Petr Koukal, devítinásobný mistr České republiky v badmintonu.

Odborníci poslali na odběr krve 39 mužů ve věkovém rozmezí 40–83 let. Konzultace využilo také 10 mužů, kteří rakovinu prostaty už mají a jsou léčeni. Mezi zájemci o konzultaci byl i jeden 25letý muž s velkou genetickou zátěží v rodině. Zvýšená hodnota PSA byla zjištěna u dvou pánů. Všichni muži již byli s výsledkem obeznámeni s doporučením, jak dále postupovat.

Muži, jejich partnerky a děti, kteří chtějí získat více informací o rakovině prostaty, mohou navštívit web www.rakovinaprostaty.org, kde se dozvědí všechny potřebné informace.Copyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky