Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 18. říjen 2019 | Svátek má Lukáš
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Paralen už seženete i v noci na pumpě. Prodej mimo lékárny stoupá

ilustrační foto: JupiterImages

Paralen už seženete i v noci na pumpě. Prodej mimo lékárny stoupá

01.08.2016 08:56
Zdroj: ceskatelevize.cz
V Česku v poslední době stoupá počet míst, kde si mohou lidé koupit volně prodejné léky. Zatímco dříve museli lidé do lékáren, dnes seženou třeba paralen i na čerpacích stanicích, v menších obchodech nebo některých drogeriích. Za poslední 1,5 roku se zvýšil počet takových míst skoro dvojnásobně. Virtuální lékárny by chtěly nově vydávat i léky na recept. Ministerstvo zdravotnictví ale dosavadní pravidla uvolnit nechce.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Názor redakce nemusí být shodný s vyjádřením autora. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Zatímco klasické lékárny mají omezenou otevírací dobu, tak na čerpacích stanicích seženou lidé léky třeba i v noci. „Nejvíce se prodávají prášky na bolest, nosní sprej, kapky do očí, taky těhotenský test,“ uvádí obsluha čerpací stanice na pražské jižní spojce. Nejvíce lidé prý chodí nakupovat odpoledne nebo večer. Obsluha tu kvůli prodeji léků musela projít základním školením.

Podobný prodej mimo lékárny se ale nelíbí některým poslancům. Jiří Štětina (nestr. za Úsvit) chce v rámci projednávané novely zákona o léčivech navrhnout, aby byly léky k prodeji znovu jen u farmaceutů. „Když třeba jsou lidi starší jako já a berou čtyři pět léků, tak ty léky mezi sebou nějak působí. Ten lékárník to ví, ten prodejce to samozřejmě neví,“ vysvětluje svůj záměr poslanec.

Ministerstvo zdravotnictví ale v současné praxi problém nevidí a pozměňovací návrh nepodpoří. Nechystá však ani další uvolňování v prodeji léků – ty na recept by tak lidé i dál měli dostávat jen v kamenných lékárnách.

Fakta

Prodej léků v Česku

  • Každoročně narůstá počet medikamentů, které Češi berou. Podle posledních statistik se v lékárně objevilo přes šest tisíc přípravků.

    Mezi nejprodávanější léky patří hlavně ty volně prodejné: na zvýšenou teplotu, bolest hlavy, kašel nebo ucpaný nos. Zároveň roste spotřeba antidepresiv, léků proti úzkosti a hlavně nespavosti.

    Vůbec nejvíce se u nás spotřebuje paralenu – ročně je to skoro devět milionů balení.Copyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky