Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 18. říjen 2019 | Svátek má Lukáš
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Nejen voda, ale i ovzduší v Riu může představovat zdravotní riziko

foto: Shutterstock.com

Nejen voda, ale i ovzduší v Riu může představovat zdravotní riziko

02.08.2016 07:32
Zdroj: ČTK
Znečištění vzduchu v Riu de Janeiro je výrazně vyšší, než přiznávají úřady, a představuje větší zdravotní riziko, než hojně diskutované znečištění vody v zátoce Guanabara. Vyplývá to z analýzy oficiálních dat a vlastního testování agentury Reuters.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Názor redakce nemusí být shodný s vyjádřením autora. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Brazílie ve své olympijské kandidatuře tvrdila, že kvalita ovzduší v Riu odpovídá limitům stanoveným Světovou zdravotnickou organizací (WHO). To však už v roce 2009, kdy Rio získalo pořadatelství, nebyla pravda, jelikož limity se v roce 2006 zpřísnily. A neplatí to ani dnes, přestože politici ve svých kampaních slibovali, že odkazem olympijských her bude díky investicím do infrastruktury zlepšení ovzduší.

Především koncentrace polétavého prachu v Riu dlouhodobě překračuje povolené limity. Na nemoci a zdravotní komplikace spojené se znečištěným vzduchem zemřou v metropolitní oblasti, kde žije dvanáct milionů obyvatel, tisíce lidí. Hrozí jim vyšší riziko rakoviny plic, infarktů či astmatu.

"Tohle rozhodně není olympijský vzduch," uvedl Paulo Saldiva, patolog z univerzity v Sao Paulu a člen komise WHO, která před deseti lety prosadila globální zpřísnění standardů. "Hodně pozornosti se věnovalo znečištění vody v Riu, ale mnohem víc lidí umírá kvůli znečištění ovzduší. Nejste povinen pít vodu z Guanabara Bay, ale musíte dýchat vzduch v Riu," prohlásil.

Voda v zátoce, v níž budou o olympijské medaile bojovat jachtaři, veslaři či dálkoví plavci, obsahuje kvůli znečištění z kanalizací množství nebezpečných bakterií a virů. Studie odhalily i bakterie odolné vůči všem známým antibiotikům. Zdravotní komplikace ale vedle závodníků hrozí i turistům, kontaminovaný je totiž v některých oblastech i písek na plážích.

Hlavní mluvčí olympijských her v Riu se snaží zahnat obavy. "Mohu všem zaručit, že sportovci budou soutěžit v bezpečí," reagoval na poslední kritické zprávy agentury AP Mario Andrada. "Mohli a měli jsme to udělat o něco lepší, ale nic z toho neznamená hrozbu pro olympioniky," dodal.Copyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky