Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pondělí 22. říjen 2018 | Svátek má Sabina
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Lékařské odbory uspěly, soud musí projednat žalobu kvůli platům

foto: JupiterImages

Lékařské odbory uspěly, soud musí projednat žalobu kvůli platům

25.08.2016 21:35
Zdroj: ČTK
Lékařský odborový klub (LOK) uspěl s odvoláním proti rozhodnutí soudu, který odmítl žalobu na stát týkající se nesplnění memoranda o zvýšení platů lékařů. Obvodní soud pro Prahu 2 se tak žalobou bude muset zabývat.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Názor redakce nemusí být shodný s vyjádřením autora. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Podle memoranda měly platy lékařů v nemocnicích dosáhnout 1,5 až trojnásobku průměrné mzdy nejpozději k 1. lednu 2013.

Obvodní soud zatím žalobu vůbec neprojednával po věcné stránce, o jejím odmítnutí rozhodl pouze na základě chybějících formálních náležitostí. Postup odůvodnil ustanovením občanského soudního řádu, které umožňuje odmítnout podání, jež ani po výzvě soudce nebylo řádně doplněno nebo opraveno. Předseda odborářů Martin Engel dříve tento krok označil za "úhybný manévr" s tím, že odbory požadované náležitosti doplnily.

Memorandum o úpravě poměrů ve zdravotnictví podepsal v únoru 2011 Engel s tehdejším šéfem resortu Leošem Hegerem (TOP 09). Současný ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) dokument nepovažuje za právně závaznou smlouvu se sankcemi. Jde podle něj o výsledek tehdejší dohody mezi Hegerem a Engelem a její naplňování mělo vzejít od nich. Neočekává, že by odboráři s žalobou uspěli.

Vláda počítá se zvýšením platů lékařů všech nemocnic, kde se odměňuje podle tarifních tabulek, od ledna příštího roku. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nedávno uvedl, že kabinet chce platy lékařů a sester navýšit o 10 procent tři roky po sobě.

Průměrný příjem lékařů ve státních nemocnicích byl loni 62.735 korun, základ činil 32.450 korun. Při splnění memoranda by loni základní plat činil od 36.325 korun pro lékaře absolventa do 72.650 korun pro plně kvalifikovaného lékaře.Copyright © 2000-2018 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky