Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 18. říjen 2019 | Svátek má Lukáš

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Užití více léků najednou působí Čechům problémy

ilustrační foto: JupiterImages

Užití více léků najednou působí Čechům problémy

01.09.2016 07:09
Zdroj: Svaz pacientů ČR
Autor: TZ
Výskyt problémů způsobených důsledkem nevhodné kombinace léků je v České republice poměrně vysoký. Z průzkumu agentury STEM/MARK vyplynulo, že osobní zkušenost s nežádoucími interakcemi má 28 % Čechů. S následky nežádoucí interakce léčiv se celkově setkalo 58 % české populace.

Výskyt problémů způsobených důsledkem nevhodné kombinace léků je v České republice poměrně vysoký. Z průzkumu agentury STEM/MARK vyplynulo, že osobní zkušenost s nežádoucími interakcemi má 28 % Čechů. Interakce některých látek mohou negativně ovlivnit příznivé účinky medikamentů, ale především mohou pacienta ohrozit přímo na životě. Pro 95 % Čechů je dle výsledků průzkumu důležitá možnost ověření možné nežádoucí interakce léků lékařem.

Léky na bolest, na záněty, nebo dokonce antibiotika představují pro většinu lidí samozřejmou součást života. V některých případech bere pacient najednou více léků na různé příznaky nemoci a látky obsažené v jednotlivých léčivech spolu mohou negativně reagovat. Zdravotní problémy vzniklé v důsledku nevhodné kombinace léků se v České republice vyskytují poměrně často, osobně se s nimi setkalo 28 % populace, z toho 8 % opakovaně.

„Procento pacientů, kteří se s nežádoucí interakcí setkalo, je podle mého názoru zbytečně vysoké. Ve vyspělé společnosti by čtvrtina obyvatelstva neměla být vystavována rizikům plynoucím de facto z výhod, za které léčiva považuji. Lékaři by nad touto problematikou neměli mávnout rukou, ale aktivně ji řešit,“ komentuje výsledky Luboš Olejár, prezident Svazu pacientů ČR.

V průzkumu z roku 2015 přiznalo zkušenost s lékovou interakcí na vlastní kůži 20 % Čechů. Celkově se s podobným problémem u sebe nebo ve svém okolí setkalo 58 % respondentů.

„Možné interakce léků ověřuji u každého předpisu. Používám k tomu nástroj v rámci informačního systému od společnosti CompuGroup Medical, který interakce automaticky kontroluje a na případné problémy upozorní. Bez moderních technologií to lékař v dnešní době, kdy existuje nepřeberné množství různých medikamentů, nemá šanci uhlídat,“ říká MUDr. Martina Zajíčková, praktická lékařka pro dospělé v České televizi. Dle průzkumu považuje možnost automatické kontroly interakcí lékařem 95 % respondentů za potřebnou a z toho 67 % dokonce za nezbytnou.

Řešení zdravotních problémů na internetu přináší rizika

V současné době roste počet osob, které pro řešení svých zdravotních problémů využívají různé formy elektronické komunikace se svým lékařem. Podle názoru 42 % respondentů však nejsou sdílené informace prostřednictvím běžných forem elektronické komunikace dostatečně chráněné. Mezi lidmi stále převažuje obrovská důvěra v dostatečné zabezpečení těchto dat. V průzkumu ji přiznalo 62 % respondentek – u mužů to pak bylo o něco méně. Přitom více než ¾ české populace by uvítaly zřízení zabezpečeného účtu s lékařem, který má zajištěnou ochranu dat.

Na internetu dnes existuje řada různých webových fór, kde lidé otevřeně řeší své problém nejen s léky, ale i s různými zdravotními komplikacemi, a to častokrát i se zveřejněnou identitou. Pouhých 40 % respondentů o svém zdraví vůbec nekomunikuje na internetu. Pokud už zde Češi řeší zdravotní problémy, využívají pro komunikaci především odborná fóra. Přesto i tito uživatelé jsou relativně kritičtí k ochraně sdílených informací.

Průzkum provedla agentura STEM/MARK na 512 respondentech aktivních na internetu ve dnech 27. 6. – 4. 7. 2016.

O Svazu pacientů ČR

Svaz pacientů ČR je humanitární a sociálně-poradenská všeobecná organizace. Prosazuje přímou účast zástupců pacientů v dozorčích radách nemocnic, správních a dozorčích orgánech zdravotních pojišťoven, zejména VZP, v pracovních komisích Poslanecké sněmovny a Ministerstva zdravotnictví. Ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví se podílí na přípravě zákonů, vyhlášek a předpisů. Pro pacienty vede svaz bezplatnou poradnu.Copyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky