Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 18. říjen 2019 | Svátek má Lukáš
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Hubnutí zlepšilo celkový zdravotní stav pacientů s CHOPN

foto: JupiterImages

Hubnutí zlepšilo celkový zdravotní stav pacientů s CHOPN

27.09.2016 09:10
Zdroj: MT
Autor: cin
Obézní pacienti s diagnózou obstrukční choroby bronchopulmonální (CHOPN), kteří se zapojili do programu cvičení proti odporu a redukce tělesné hmotnosti, vykázali celkové zlepšení u jiných komorbidit. Výsledky své práce výzkumníci prezentovali na mezinárodním kongresu European Respiratory Society (ERS).

„Například obézní pacienti s CHOPN, jejichž tělesná hmotnost poklesla v průměru o 6,4 kg v rámci 12-týdenního programu, vykázali zlepšení diabetu 2. typu, duševního zdraví, dále v hodnotách krevního tlaku, krevních lipidů,“ uvedla Netsanet Negewová, doktorand na Priority Researcher Centre for Healthy Lungs a na Hunter Medical Research Institute při University of Newcastle v Austrálii.

„Tato nová studie, která se zabývala dosud neprozkoumanou, ale velmi důležitou otázkou léčby komorbidit u CHOPN, prokázala potenciál pro celkovou léčbu komorbidit u CHOPN zaměřením se na jedinou komorbiditu, řekla Negewová.

Její tým vyhodnotil výsledky u 28 pacientů s průměrným věkem 68 let a s průměrným BMI 36, u nichž k nejběžnějším komorbiditám patřily hypertenze (53,6 %), hyperlipidemie (46,4 %), deprese (32,1 %), a diabetes (14,3 %).

I když byl počet pacientů malý, program byl úspěšný. Koncentrace celkového cholesterolu se snížila z průměrné hodnoty na počátku studie 6 mmol/l na 5,4 mmol/l, koncentrace triglyceridů poklesla z 2,28 mmol/l na 1,8 mmol/l, průměrný systolický krevní tlak se ze 146 mm Hg snížil na 124 mm Hg, diastolický krevní tlak z 94 mm Hg na 71 mm Hg.

Glykémie klesla z počáteční úrovně v průměru 6,45 mmol/l na 5,5 mmol/l. Průměrná hodnota HOMA2-IR (homeostasis model assessment-insulin resistance) indexu se snížila z 2,4 na skóre 1,55. Průměrné skóre deprese při hospitalizaci HADS (Hospital Anxiety and Depression Scale) pokleslo z devíti na šest.

V komentáři ke studii Mihaela Stefanová z Baystate Medical Center ve Springfieldu, Mass., napsala pro MedPage Today, že byla „ohromena“, že vědci byli schopni přimět tyto pacienty dodržovat dietu a cvičební plán, díky čemuž došlo k redukci jejich váhy o v průměru 6,4 kg. „Nevím, zda bychom měli stejné výsledky u pacientů v USA, „poznamenala.

Podle Stefanové byly pozitivní změny pozorované u krevního tlaku, lipidů a glukózové tolerance v souladu s tím, co by se dalo očekávat u pacientů, kteří redukovali svoji tělesnou hmotnost a zvýšili pohybovou aktivitu. „Není překvapující, že skóre deprese se zlepšilo i u populace osob s CHOPN,“ dodala.Copyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky