Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 20. září 2017 | Svátek má Oleg
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Senát možná upraví dodavatelskou povinnost distributorů léků

Senát možná upraví dodavatelskou povinnost distributorů léků

13.12.2016 16:21
Zdroj: ČTK
Senát možná upraví povinnost distributorů léků dodávat do lékáren požadované přípravky do dvou dnů. Horní komoře to dnes doporučil její zdravotnický výbor v rámci novely o léčivech, řekla členka výboru Daniela Filipiová (foto, ODS), která má novelu na starosti.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Není redakčním textem. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.
Senátoři chtějí úpravou vyhovět připomínkám antimonopolního úřadu, dodala bez dalších podrobností Filipiová.

Debata se podle Filipiové ve výboru vedla také o snížení ceny u léků využívaných v nákladné biologické léčbě, kterou ve Sněmovně prosadil předseda jejího zdravotnického výboru Rostislav Vyzula (ANO). Senátorka podotkla, že úprava v připojené změně zákona o veřejném zdravotním pojištění je nesouvisejícím přílepkem.

Novela má až o 40 procent (nyní až 32 procent) snížit cenu generik, tedy levnějších variant originálních léků. Opatření má podle Vyzuly zvýšit dostupnost cílené léčby a levnější varianty biologických léků, takzvaných biosimilars.

Minimálně úpravy čekají v Senátu také novelu o získávání specializované způsobilosti lékařů, která by měla zkvalitnit systém vzdělávání lékařů po promoci na lékařské fakultě. Jeho současnou podobu uvádějí lékaři jako jeden z důvodů pro odchod do zahraničí. Původní vládní návrh novely předpokládal snížení základních specializačních oborů o více než čtvrtinu, ze 46 na 33. Sněmovna ale schválila zachování 43 oborů, což bylo terčem kritiky v Senátu. Podle Filipiové by se měl počet oborů snížit v souladu s přáním České lékařské komory.

Novela by měla také zvýšit počet základních kmenů, které jsou součástí specializačního vzdělávání lékařů, a to ze 17 na 19. Vláda původně navrhovala 18 kmenů, poslanci přidali vedle onkologického kmene i kmen maxilofaciálně chirurgický. Délka vzdělávání v základním kmeni by se měla prodloužit ze dvou let na dva a půl roku. Umožní se ale souběžné studium ve dvou příbuzných specializačních oborech, tedy takových, které náležejí ke stejnému kmeni.Copyright © 2000-2017 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky