Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 18. říjen 2019 | Svátek má Lukáš
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Čínský soud poslal za mříže zdravotníky kšeftující s orgány

foto: Shutterstock.com

Čínský soud poslal za mříže zdravotníky kšeftující s orgány

02.01.2017 07:01
Zdroj: ČTK
Čínský soud odsoudil k až pětiletým trestům vězení 16 lidí, vesměs lékařů a zdravotníků, zapojených do nelegálních obchodů s transplantacemi ledvin. Oznámila to na svém webu stanice BBC s odvoláním na čínská státní média.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Názor redakce nemusí být shodný s vyjádřením autora. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Někteří z odsouzených podle verdiktu tajné transplantace prováděli, jiní se věnovali tomu, že dávali dohromady potenciální kupce s lidmi ochotnými svou ledvinu prodat.

Mezi odsouzenci byli dva chirurgové, anesteziolog a zdravotní sestra, tvořící dohromady tým provádějící tajné transplantace. Za operaci museli pacienti ve městě Ťi-nan, které je správním střediskem provincie Šan-tung na východě země, zaplatit nejméně 57.000 dolarů (asi 1,46 milionu Kč).

Nedostatek dárců orgánů způsobil v Číně rozkvět černého trhu. Úřady ve snaze zmírnit problém odebíraly orgány popraveným vězňům, ale pod tlakem mezinárodní kritiky Peking tvrdí, že s touto praxí skoncoval počátkem roku 2015. Vláda sice zaznamenala jistý úspěch s registrací legálních dárců, ale stále příliš mnoho lidí na transplantaci čeká.

Podíl dárců v čínské populaci patří k nejnižším na světě - na milion Číňanů připadá 0,6 dárce, zatímco ve Španělsku na milion lidí připadá 37 dárců. Hodně Číňanů totiž věří, že jejich tělo je posvátné a mělo by být pohřbeno neporušeno jako výraz úcty k předkům.

Obchodování s lidskými orgány je v zemi zakázáno od roku 2007.Copyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky