Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 22. září 2017 | Svátek má Darina

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Česká asociace sester vítá novou koncepci ministra zdravotnictví

Česká asociace sester vítá novou koncepci ministra zdravotnictví

05.01.2017 08:57
Zdroj: ČAS
Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík kvůli stížnosti Evropské federace sesterských asociací (EFN) v poslanecké sněmovně přeložil na leden projednávání novely zákona č. 96/2004 Sb., která by měla zkrátit povinné studium všeobecných sester. Dále prohlásil, že by rád nemocnicím umožnil zvýšit sestrám příplatek za směny až na 5 000 korun za měsíc. Česká asociace sester oba kroky ministra vítá a pevně věří, že ke zkrácení povinného studia nakonec nedojde.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Není redakčním textem. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

tisková zpráva ČAS

Zkrácení povinného studia by bylo špatným krokem

ČAS dlouhodobě usiluje o to, aby současný systém povinného vzdělání všeobecných sester 4+3 (jakákoliv střední škola a 3 roky na vysoké nebo vyšší odborné škole) byl zachován a nebyl nahrazen modelem 4+1 (střední zdravotnická škola a 1 rok na vyšší odborné zdravotnické škole), který v rámci novely zákona navrhl bývalý ministr Svatopluk Němeček.

„Současné zdravotnictví přináší stále složitější technologie a sofistikovanější metody, s nimiž všeobecné sestry musí držet krok. Je proto nutné, aby byly kvalifikovanými odborníky, kteří přicházejí do praxe náležitě připraveni. Dnešní střední zdravotnické školy už nejsou, co bývaly. Jejich současná koncepce nedokáže sestry dostatečně připravit na mnohá úskalí zdravotnické praxe. Více prostoru je zde věnováno všeobecně vzdělávacím předmětům na úkor odborných. Podle nás je tedy jediným rozumným řešením ponechání stávajícího vzdělávacího modelu 4 + 3,“ uvádí Martina Šochmanová, prezidentka ČAS.

ČAS vítá kroky nového ministra

ČAS vnímá pozitivně názory nového ministra zdravotnictví na řešení nedostatku všeobecných sester v českém zdravotnictví. „Dialogu s panem ministrem Ludvíkem si velmi vážíme a názorovou změnu ministerstva s jeho příchodem velmi vítáme. Souhlasíme jak s přeložením projednávání novely ve sněmovně kvůli stížnosti EFN, tak i s názory nového ministra, že nedostatek sester je nutné řešit především navýšením jejich platů, protože jen tak zajistíme, že sestry nebudou odcházet do jiných oborů nebo do zahraničí,“ dodává Martina Šochmanová.

ČAS vítá návrh nového ministra na zvýšení příplatku za směny nemocničním sestrám až na 5 000 korun. To představuje navýšení o 4 000 korun. Dosud totiž nemocnice připlácely sestrám měsíčně za směny částku od 400 do 1 000 korun.

České zdravotnictví zaznamenává největší nedostatek sester za posledních deset let

Českému zdravotnictví chybí zhruba 3 300 sester

V českém zdravotnictví působilo v roce 2015 celkem 82 688 všeobecných sester a porodních asistentek2. Jejich počet v posledních letech klesá a přináší velké problémy při zajišťování kvalitní zdravotní péče. Nedostatek kvalifikovaných pracovníků pečujících o pacienty trápí Česko již v takové míře, že některé nemocnice už zavřely i některá oddělení.

Podle posledního odhadu Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) vyplývá, že v Česku chybí téměř 3 300 sester na plný úvazek, z toho téměř polovina v nemocnicích.

Česká asociace sester je největší odborná profesní organizace sester a jiných odborných pracovníků. Tato nepolitická, nezisková organizace s právní subjektivitou hájí pozici profese sester v českém zdravotnictví. Je otevřena pro všechny sestry a ostatní nelékaře působící v resortu zdravotnictví, sociální péče, školství a ve všech oblastech soukromého, nebo jiného podnikání bez ohledu na národnost, nebo náboženské vyznání s působností po celé České republice. Základním posláním České asociace sester je, aby profese nelékařů měla celospolečenské uznání, přijatelné pracovní podmínky i adekvátní finanční ohodnocení.Copyright © 2000-2017 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky