Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 20. září 2017 | Svátek má Oleg
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Vědci mohou díky grantu dokončit výzkum pro lepší hojení ran

foto: JupiterImages

Vědci mohou díky grantu dokončit výzkum pro lepší hojení ran

05.01.2017 09:03
Zdroj: ČTK
Biologická společnost Enantis získala peníze na výzkum, díky němuž by vědci měli dokončit výzkum a testování proteinu, který umožní lepší hojení velkých ran. Badatelé by měli najít nosič proteinu, takzvaného fibroplastového růstového faktoru.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Není redakčním textem. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Bílkovinu se již v minulých letech podařilo stabilizovat a pokud by se našel nosič, umožnila by v medicíně právě lepší hojení těžce se hojících ran, například popálenin či u diabetiků. Na tiskové konferenci to dnes uvedla ředitelka společnosti Veronika Štěpánková.

Společnost vznikla před 11 lety jako spin-off firma, což je podnikatelský subjekt založený za účelem komercializace duševního vlastnictví vytvořeného ve výzkumné organizaci, v tomto případě Masarykovy univerzity. Grant 30 milionů korun získala v prestižním evropském programu pro malé a střední podniky, obvyklá úspěšnost žádostí je pět procent.

Základem výzkumu je zmíněná bílkovina, kterou vědci využívají například pro práci s kmenovými buňkami, protože stimuluje jejich množení. V minulosti se bílkovinu podařilo stabilizovat při teplotách okolo 37 stupňů, což je pro využití v medicíně klíčové. "Nyní musíme nalézt nosič, na který půjde růstový faktor nanášet. Součástí projektu je také fáze preklinického testování, v němž se ověřuje bezpečnost a účinnost produktu," uvedla Štěpánková.

Na využití začali spolupracovat odborníci z lékařské a přírodovědecké fakulty. Odborníci z ekonomicko-správní fakulty a Jihomoravského inovačního centra zjistili, že nejlépe bude bílkovina komerčně využitelná v regenerativní medicíně. Cesta na komerční trh je však ještě složitá a vede právě přes preklinické a klinické testování.Copyright © 2000-2017 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky