Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 20. září 2017 | Svátek má Oleg
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

MZ chce získat 460 milionů korun pro lékařské fakulty

foto: JupiterImages

MZ chce získat 460 milionů korun pro lékařské fakulty

08.01.2017 23:09
Zdroj: ČTK
Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) chce prostřednictvím zákona o univerzitních nemocnicích, který připraví namísto původního sporného zákona o neziskových nemocnicích, získat navíc asi 460 milionů korun pro lékařské fakulty.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Není redakčním textem. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Peníze by měly sloužit ke zvýšení počtu studentů na fakultách. Ludvík to dnes řekl novinářům.

Ministerstvo původně připravilo zákon o neziskových nemocnicích, který se vznikem univerzitních nemocnic počítal. Norma ale řešila i novou právní normu neziskových nemocnic, pod kterou by byly převedeny asi tři desítky lůžkových zařízení, jejichž zřizovatelem je ministerstvo zdravotnictví. Nově by nemusely danit svůj zisk a mohly jej použít například k nákupu nového vybavení. Kvůli kritice ministrů za ANO předlohu vláda dosud neprojednala.

Ludvík se proto ve čtvrtek dohodl s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) na tom, že ministerstvo zdravotnictví do zákona zahrne jen univerzitní nemocnice. "Bude z toho zákon o univerzitních nemocnicích," uvedl. "Mohly by sloužit k tomu, že budeme schopni přivést z ministerstva školství asi 460 milionů korun navíc, které půjdou přímo do univerzitních nemocnic," doplnil Ludvík. Mezi univerzitní nemocnice by zřejmě byla zařazena i Fakultní nemocnice v Motole, kde byl Ludvík před nástupem na ministerstvo ředitelem.

Peníze by nemocnice, v kterých jsou i odborná pracoviště lékařských fakult, měly použít na zvýšení počtu studentů. Ludvík předpokládá, že by pak školy mohly ke studiu medicíny přijmout všechny zájemce, kteří úspěšně udělají přijímací zkoušky. Dnes podle Ludvíka část z nich ke studiu nemůže nastoupit, protože školy na jejich výuku nemají dostatek peněz. Ministerstvo tím chce řešit také problém se stárnutím lékařů, kvůli kterému hrozí to, že bude po roce 2020 chybět 1500 až 2500 doktorů.Copyright © 2000-2017 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky