Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 22. září 2017 | Svátek má Darina
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Ludvík nemá jasno o zákonu, který upravuje vzdělávání sester

ilustrační foto: JupiterImages

Ludvík nemá jasno o zákonu, který upravuje vzdělávání sester

08.01.2017 23:13
Zdroj: ČTK
Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) dosud nemá ujasněný názor na novelu zákona, která by měla zjednodušit vzdělávání zdravotních sester a kterou bude v úterý v druhém čtení projednávat Sněmovna. Kvůli ujasnění stanoviska Ludvík stáhl zákon z prosincové schůze dolní komory Parlamentu.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Není redakčním textem. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Podle Ludvíka má předloha, kterou připravil jeho předchůdce Svatopluk Němeček (ČSSD), klady i zápory. Němeček si od novely sliboval zjednodušení vzdělávání, a tím zvýšení počtu zdravotních sester, kterých je nedostatek. Proti normě ale vystupovala Česká asociace sester i Evropská federace sesterských asociací, podle kterých by zkrácené vzdělávání nepřipravilo sestry dostatečně na praxi.

"Budu muset vážit mezi tím, co jsou klady a negativa zákona. V této chvíli nemohu říci, že bych k němu měl úplně jasné stanovisko," řekl Ludvík. Doplnil, že na předloze bylo odvedeno hodně práce a že vítá každou změnu, která přivede do nemocnic více sester. "Pokusíme se, aby zákon v nějaké formě fungoval. Vždy je prostor to, jaké přinese klady či negativa, případně zapracovat do dalších novel," doplnil.

Zdravotní sestry by podle novely nepotřebovaly vysokoškolské vzdělání, stačila by jim střední zdravotnická škola a rok vyšší odborné školy. Změna ve vzdělávání měla nastat podle návrhu od září příštího roku. Týkala by se zájemců o profesi, kteří zahájí studium, i těch, kteří už studují. Model zvaný 4+1 měl nahradit dosavadní systém, kdy sestra musí po střední škole projít ještě tříletým bakalářským studiem.Copyright © 2000-2017 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky