Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 22. září 2017 | Svátek má Darina
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

ÚS vyhověl stížnosti lékaře potrestaného za neposkytnutí pomoci

FOTO: archív ústavního soudu, autor Miro Myška

ÚS vyhověl stížnosti lékaře potrestaného za neposkytnutí pomoci

10.01.2017 19:52
Zdroj: ČTK
Pacient má právo na to, aby odmítl lékařskou péči, i když mu ji chce poskytnout příbuzný – lékař. A lékař nemůže své příbuzné léčit přes jejich odpor. Konstatoval to v úterý Ústavní soud (ÚS). Ten se postavil na stranu lékaře, jehož soudy potrestaly podmínkou za to, že neléčil svou matku, která přitom lékařskou péči odmítala.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Není redakčním textem. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Zdravotní péči nelze poskytovat proti vůli dospělé a svéprávné osoby. Ústavní soud (ÚS) dnes vyhověl stížnosti lékaře potrestaného podmínkou za to, že neposkytl pomoc matce, která péči výslovně odmítala. Případem se musí opět zabývat Obvodní soud pro Prahu 3.

"Lékař nesmí být potrestán tehdy, pokud neposkytne lékařskou péči v případě, kdy ji pacient odmítl," řekla novinářům soudkyně zpravodajka Kateřina Šimáčková.

"Lékaři a další zdravotničtí pracovníci mohou takové osoby přesvědčovat, mohou se snažit je přimět ke změně jejich postoje, pokud je zjevně pro ně škodlivý, ale v konečném důsledku nemohou zabránit realizaci rozhodnutí o odmítnutí péče, které bylo učiněno na základě svobodné a vážné vůle dospělé svéprávné osoby," stojí v nálezu.

V roce 2014, kdy lékař s rodiči sdílel společný byt, se během několika týdnů matka ocitla v natolik závažném stavu, že po převozu do nemocnice zemřela. Podle rozsudku měl syn jako lékař i přes matčin nesouhlas povinnost zajistit jí včasnou péči, například informovat praktickou lékařku.

Příčinou ženiny smrti byl hnisavý zánět plic jakožto následek dlouhodobých potíží. Při převozu do nemocnice měla proleženiny, hnisavé rány, byla nepohyblivá, dehydrovaná.

"Matka po celou dobu odmítala poskytování pomoci z jeho strany," řekl mužův právník Václav Chum. Obvodní soud bude nyní při novém rozhodování vázán názorem ústavních soudců. "Je to určitým způsobem zadostiučinění, že ÚS přijal naši právní argumentaci," doplnil Chum.

Obvodní soud lékaři původně uložil osm měsíců vězení s podmíněným odkladem na 16 měsíců. Neuvěřil argumentu, že syn o závažnosti matčina stavu nevěděl. Také zdůraznil, že potřebnou pomoc mohl v natolik závažné situaci zajistit i přes její nesouhlas. Městský soud v Praze mužovo odvolání zamítl, verdikt pak potvrdil Nejvyšší soud. ÚS zrušil rozhodnutí soudů všech stupňů.Copyright © 2000-2017 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky