Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 18. říjen 2019 | Svátek má Lukáš
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Expertka: Právo nekuřáků na čistý vzduch je nadřazeno právu kouřit

ilustrační foto: JupiterImages

Expertka: Právo nekuřáků na čistý vzduch je nadřazeno právu kouřit

10.01.2017 19:56
Zdroj: ČTK
Při debatě kolem současného projednávání takzvaného protikuřáckého zákona se podle odbornice na odvykání kouření MUDr. Evy Králíkové často více diskutuje o právu kuřáka než o právech nekuřáků. Právo nekuřáků na čistý vzduch je přitom podle Králíkové nadřazeno právu kouřit.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Názor redakce nemusí být shodný s vyjádřením autora. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Králíková se také domnívá, že veškerá legislativa týkající se tabáku by měla být soustředěna v jednom speciálních zákoně, a ne asi ve čtyřech desítkách norem jako je tomu nyní. Králíková to dnes řekla ČTK.

Návrh zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, který má příští týden projednat Senát, zavede zejména úplný zákaz kouření v pohostinských zařízeních. Právě toto opatření se stalo předmětem mnohých diskusí nejen mezi zákonodárci. Podle některých politiků norma nepřiměřeně zasahuje do soukromého vlastnictví. Jiní tvrdí, že by se mělo jít cestou výchovy příkladem, ne příkazem. Mnozí se během projednávání v parlamentu také opakovaně pokoušeli zákaz pozměňovacími návrhy změkčit či obejít.

Host v restauraci podle Králíkové očekává, že dostane zdravotně nezávadné jídlo a pití. "Předpokládáme, že by tam měl být také zdravotně nezávadný vzduch, to je přeci samozřejmost. Právo dýchat čistý vzduch je jistě nadřazeno právu kouřit. Takže samozřejmě kuř si, ale ne tam, kde dýchají ostatní," řekla ČTK Králíková, která vede Centrum pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Králíková se také domnívá, že veškerá legislativa týkající se tabáku by měla být popsána v jednom speciálním zákoně. "Měli bychom mít jeden zákon na kontrolu tabáku, kde by bylo všechno od pašování, prodeje, reklamy, krabiček, ochrany před kouřem až po poskytování léčby tak, jak to má Rámcová úmluva o kontrole tabáku Světové zdravotnické organizace," uvedla lékařka. Česká republika úmluvu ratifikovala v roce 2012.

Nyní je problematika popsána asi ve čtyřech desítkách zákonů a vyhlášek, což je složité a nepřehledné. To, že aktuálně projednávaný zákon zahrnuje i spoustu oblastí, které s kouřením nesouvisí, považuje Králíková ze nešťastné. "Nicméně pokud by tento zákon zaručil nekouření ve vnitřních veřejných prostorách, tak pánbůh zaplať," dodala.

Při odvykání kouření mají lidé pod dohledem odborníků větší šanci

Pokud se kuřáci pokusí přestat kouřit s pomocí odborníků, mají desetkrát větší šanci, že se jim to podaří, než když odvykají sami. Vyplývá to výsledků léčby závislosti na tabáku a nikotinu, které dnes prezentovala vedoucí pražského centra pro léčbu této závislosti Eva Králíková. Výsledky odborníků rovněž vyvracejí mýtus, že odvykání kouření zhoršuje příznaky deprese.

V Česku podle Králíkové přestává kouřit ročně asi milion lidí, většina z nich se o to pokouší bez jakékoliv pomoci. V takovém případě je úspěšnost asi čtyřprocentní. Centrem pro závislé na tabáku při III. interní klinice 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnici prošlo za 12 let činnosti téměř 6000 pacientů. Po roce léčby jich nekouřilo asi 39 procent, tedy zhruba desetkrát více.

"Pokud se kuřákům nepovede přestat napoprvé, neznamená to, že jsou neschopní, ale jsou prostě nemocní. Pokud se jim to nepovede, měli by vyhledat odbornou pomoc," řekla ČTK Králíková. Kontakty na 36 specializovaných center, která kuřákům pomáhají, najdou na webu Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku. Pomoc mohou zájemci najít i ve zhruba 150 lékárnách, které poskytují poradenství, či u asi dvou stovek vyškolených ambulantních lékařů.

Léčba v centrech je hrazena ze zdravotního pojištění, pacienti ale musí doplácet na léky. Na ně v současnosti podle Králíkové přispívají dvě zdravotní pojišťovny.

Výsledky léčby pražského centra také podle lékařky Lenky Štěpánkové vyvrátily mýtus, že u pacientů se při odvykání kouření zhorší jejich psychické obtíže. Podle Štěpánkové je sice pravda, že ti, kteří mají akutní příznaky deprese, mají menší úspěšnost léčby. "Ale u těch, kteří úspěšně přestanou kouřit, se příznaky deprese významně zlepší," uvedla Štěpánková.Copyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky