Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Sobota 23. říjen 2021 | Svátek má Teodor

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Účet za loňskou epidemii hepatitdy: 27 milionů korun

Účet za loňskou epidemii hepatitdy: 27 milionů korun

10.01.2017 22:59
Zdroj: OZP
Autor: TZ
Na 27 milionů korun zaplatí zdravotní pojišťovny za léčení nemocných, kteří se vloni nakazili hepatitidou typu A během epidemie onemocnění v Jihomoravském kraji, zejména v Brně a okolí.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Podle Krajské hygienické stanice se nemocí za celý loňský rok nakazilo 448 lidí. Celý účet za epidemii bude ovšem ještě o něco vyšší – byť se počet nově nakažených v posledních týdnech snižuje, epidemie ještě neskončila.

„Léčba jednoho pacienta s hepatitidou typu A stojí nejméně 60 000 Kč. Celkové náklady všech zdravotních pojišťoven na léčbu lidí, kteří se za loňský rok nemocí nakazili v Brně a okolí tak lze odhadnout na přinejmenším 26 880 000 korun,“ konstatuje Mario Böhme, vedoucí obchodního odboru Oborové zdravotní pojišťovny.

Proti žloutence typu A existuje účinná vakcína. Její cena ve variantě pro dospělé se pohybuje kolem 1 400 Kč. Oborová zdravotní pojišťovna na ni přispívá prostřednictvím elektronického bonusového systému Vitakonto, z kterého může být očkování plně proplacené.

Účinnou prevencí proti šíření žloutenky typu A je zejména důkladné umytí rukou po použití WC, před jídlem, před napitím, před kouřením; problematické je pití z jedné lahve, nebo používání jednoho ručníku více lidmi. Hepatitida typu A má velmi dlouhou inkubační dobu, a to až 50 dní, kdy už člověk může nakazit ostatní, sám však žádné příznaky ještě nepozoruje.

Náklady na léčbu všech typů hepatitidy v České republice stoupají každý rok. „Největší podíl na nárůstů výdajů na léčbu má právě nárůst u hepatitidy typu A, a to i proto že setrvale stoupají i náklady na moderní léčbu této nemoci. I s ohledem na situaci na jižní Moravě lze očekávat, že se celkové náklady na léčení všech typů žloutenky v České republice v letošním roce poprvé přiblíží hranici tři čtvrtě miliardy korun,“ uzavírá Mario Böhme.Copyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky