Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 18. říjen 2019 | Svátek má Lukáš
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Soud potvrdil tresty zástupcům ortopedických firem za podvody

foto: shutterstock.com

Soud potvrdil tresty zástupcům ortopedických firem za podvody

12.01.2017 07:39
Zdroj: ČTK
Olomoucký vrchní soud potvrdil tresty zástupcům ortopedických firem, kteří byli zapleteni do mnohamilionových podvodů týkajících se fiktivních nákupů ortopedických a léčebných pomůcek. Podle rozsudku vylákali od pojišťoven dohromady 7,7 milionu korun.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Názor redakce nemusí být shodný s vyjádřením autora. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Ivo Beck z pražské společnosti Ortopedické pomůcky si definitivně odpyká pětiletý trest, obuvník Michal Pavlas z Jesenice u Prahy vyvázl s tříletým podmíněným trestem. Muži byli nejprve zproštěni obžaloby, jejich případ však v březnu vrátil vrchní soud k doplnění dokazování zlínskému krajskému soudu. Ten poté oba muže potrestal.

Proti rozsudku se oba odvolali, Beckovi původně hrozilo pět až deset let vězení, Pavlas byl ohrožen sazbou dva až osm let. "Odvolání obou obžalovaných bylo jako nedůvodné zamítnuto. Plně jsme se ztotožnili se skutkovými i právními závěry soudu prvního stupně. Tresty jsou přiměřené a zákonné, a proto jsme ani v tomto směru neměli důvod cokoliv měnit," řekl mluvčí olomouckého vrchního soudu Vladimír Lichnovský.

Kromě Becka a Pavlase byl již dříve za podvody s ortopedickými pomůckami potrestán ve výši 5,5 let Pavel Hruška ze Zlína a Miroslav Kolařík z Prostějova. Podvodů se Hruška a Kolařík podle obžaloby dopustili v letech 2010 až 2011, podle rozsudku vylákali od pojišťoven dohromady 7,7 milionu korun. Ve snaze obohatit se na úkor zdravotnických pojišťoven si obstarali fiktivní poukazy na nákup ortopedických pomůcek s podpisem lékaře z krajské zlínské nemocnice a na jména pacientů, které získali z databáze nemocnice. Podle obžaloby uplatnili přes 800 padělaných průkazů. Pomůcky nebyly nikdy vyrobeny, pojišťovny však částky proplácely. Poškozeno bylo šest zdravotních pojišťoven, nejvíce VZP.

Hruška s Kolaříkem přitom využili firmy Pavlase a Becka, která poukazy pojišťovnám odesílala. Poukazy se týkaly ortopedické obuvi i jiných protetických pomůcek. Obuvníci se hájili tím, že o podvodu nevěděli. Byli prý přesvědčení, že pomůcky se k pacientům dostávají. Poukazovali na obvyklou praxi, když výrobce pomůcek nemá smlouvu se zdravotními pojišťovnami, obrací se kvůli vyúčtování na prostředníka, jenž smlouvy má. Tak prý také postupovali.

Podle žalobce však hráli roli zprostředkovatele. Poukazoval na to už ve chvíli, kdy se loni v březnu odvolával k vrchnímu soudu proti jejich zprošťujícímu rozsudku. Obžalovaní prý listinami deklarovali, že pacienti obdrželi zdravotnickou obuv vyrobenou jejich firmami, a to za cenu uvedenou v dokladech. "Věděli, že žádnou obuv nevyrobili a nemohli vědět, zda je vyrobila jiná firma, neboť to nezjišťovali," uvedl tehdy státní zástupce.Copyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky