Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 18. říjen 2019 | Svátek má Lukáš
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

V USA se znovu objevily bakterie odolné na ATB „poslední záchrany“

ilustrační foto: shutterstock.com

V USA se znovu objevily bakterie odolné na ATB „poslední záchrany“

16.01.2017 09:24
Zdroj: MT
Americký státní úřad CDC (Centers for Disease Control and Prevention) vydal varování před nově se objevivším kmenem Escherichia coli rezistentním vůči kolistinu.

Americký státní úřad CDC (Centers for Disease Control and Prevention) vydal varování před nově se objevivším kmenem Escherichia coli rezistentním vůči kolistinu - polymyxinovému antibiotiku, který je považován za lék poslední volby pro infekce bakteriemi rezistentními na karbapenemy (třída beta-laktamových antibiotik se širokým spektrem antibakteriální aktivity).

E. coli nesoucí zmutovaný gen rezistence MCR-1 byly dosud zjištěny u čtyř pacientů v USA. CDC o události podrobně referoval ve dvou zprávách ve svém týdeníku Morbidity and Mortality Weekly Report.

První článek popisuje vysledování kontaktů a screening, které se rozběhly po identifikaci MCR-1 pozitivních E. coli ve vzorku moči u ženy z Pennsylvánie v květnu 2016. Celkem 98 kontaktů z ženiny domácnosti a zaměstnanci dvou zdravotnických zařízení prošli perirektálním screeningem. U žádného z těchto jedinců se nepotvrdila pozitivita na MCR-1.

"Tyto výsledky naznačují, že riziko přenosu z kolonizovaného pacienta na jinak zdravé lidí ... může být relativně nízké," píší autoři.

Druhý článek popisuje identifikaci MCR-1 pozitivních E. coli v červnu 2016 ve vzorku stolice u dítěte z Connecticutu, které se právě vrátilo z Karibiku. Perirektální stěry byly odebrány u šesti domácích kontaktů. Pacient o měsíc později již vykázal negativitu ve všech testech na MCR-1, stejně tak i kontakty. Negativní byly i environmentální stěry odebrané z domova pacienta, včetně místa pro přebalování dítěte. Tato zjištění ukazují na přechodnou kolonizaci pacienta, a to bez přenosu na další osoby. V současné době CDC doporučuje testování na přítomnost MCR-1 u všech izolátů čeledi Enterobacteriaceae se stanovenou minimální inhibiční koncentrací kolistinu nebo polymyxinu B 4 mikrogramy/ml nebo vyšší.

Na nebezpečí vzniku bakterií rezistentních na antibiotika „poslední záchrany“ upozornil v roce 2015 časopis Lancet Infectious Diseases, který přinesl zprávu o studii čínských vědců, kteří objevili u E.coli a některých dalších bakterií nový gen MCR-1, který způsobuje rezistenci vůči kolistinu.Copyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky