Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 18. říjen 2019 | Svátek má Lukáš
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

V kauze fiktivních receptů soud vyslechne 490 svědků

foto: JupiterImages

V kauze fiktivních receptů soud vyslechne 490 svědků

08.02.2017 07:22
Zdroj: ČTK
Olomoucký krajský soud v těchto dnech projednává případ fiktivních receptů ve Valašském Meziříčí, ve kterém jsou zapleteni dva lékaři a lékárník. Plánuje vyslechnout celkem 490 svědků. Jednání je naplánováno do pátku.
Upozornění: Následující článek vybírá redakce www.tribune.cz v rámci monitoringu médií.
Názor redakce nemusí být shodný s vyjádřením autora. Zdroj média tohoto článku najdete v záhlaví nebo na konci textu.

Celkem 490 svědků plánuje vyslechnout olomoucký krajský soud kvůli případu rozsáhlých podvodů s fiktivními recepty ve Valašském Meziříčí. Projednání kauzy se škodou 11,5 milionu korun, ve které je obžalován lékař Vladimír Líčeník, lékárník Luděk Konvička a revizní lékař Martin Piperka, komplikuje fakt, že policie ztratila zdravotní dokumentaci. Před soudem v úterý stanuli první z dlouhého seznamu pacientů, na jejichž jména podle obžaloby lékař recepty po dobu šesti let vystavoval. Jednání je naplánováno do pátku.

Podle soudce Eduarda Ondráška na předvolání svědků trvá obhajoba. Práci soudu podle něj zkomplikovala ztráta zdravotní dokumentace, o kterou by se soud při dokazování mohl opřít. "Policii se podařilo ztratit zdravotnickou dokumentaci, a to jak v papírové, tak v elektronické podobě. Nemáme tedy s čím porovnat databázi od pojišťoven. Je to zvláštní a pro soud je to komplikace. Z původních 490 lidí bychom se jinak mohli dostat zhruba na 200 lidí. Takto musíme všechny předvolávat. Jde v řadě případu přitom o staré lidi a z jednání se omlouvají," řekl dnes ČTK soudce Ondrášek.

První pacienti vypovídali v úterý. Například na jednoho z nich bylo napsáno několik desítek léků, muž však tvrdil, že vše užíval. Na co však potřeboval nejčastěji uvedené léky, nevěděl. Stejně tak nedokázal vysvětlit, proč se s lékařem v odposleších bavil, že zajde "do zeleniny". "Nevím o tom, že by lékárna pana Konvičky měla přezdívku zelenina," uvedl.

Další pacientka na nepravosti přišla sama podle výpisu z pojišťovny. "Zjistila jsem, že bych měla být strašně nemocná. Byly to léky na deprese, vysoký tlak a žaludeční vředy, hrozně jsem se zděsila. Navíc se tam objevila lékárna Na Krásně, ale tam jsem nikdy nebyla," uvedla žena. Další měla předepsané léky na zklidnění žaludku, nikdy s ním však problémy neměla.

Jednání má soud naplánováno také na čtvrtek a pátek, rozsudek však podle soudce Ondráška rozhodně nepadne. V případě tak velkého počtu svědků podle něj může trvat proces až dva roky, doplnil Ondrášek.

Podle žalobce Karla Studeného se podvodů lékař s lékárníkem dopouštěli od roku 2006 do roku 2012. Líčeník prý vystavoval svým jménem lékařské předpisy na lidi, jejichž osobní údaje získal zejména ze své evidence pacientů. Činil tak přitom bez jejich vědomí, uvádí obžaloba. Předpisy na léky a zdravotnický materiál následně předával provozovateli lékárny Konvičkovi, který je předkládal k úhradě zdravotním pojišťovnám.

Pojišťovny podle žalobce poté provedly úhradu léků a zdravotnického materiálu na bankovní účet lékárníka. Žalobce škodu vyčíslil nejméně na 11,45 milionu korun. Léky a zdravotnický materiál nikdy pacientům předány nebyly, dodal žalobce. Líčeník a Konvička jsou obžalovaní z podvodu, revizní lékař Piperka z nadržování. Pomáhal jim prý uniknout trestnímu stíhání. Všichni vinu již dříve popřeli.Copyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky