Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Sobota 21. říjen 2017 | Svátek má Brigita
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Liberecká nemocnice usiluje o vybudování kardiochirurgie

Foto: fotogalerie Nemocnice Liberec

Liberecká nemocnice usiluje o vybudování kardiochirurgie

17.03.2017 09:06
Zdroj: ČTK
Autor: Tisková zpráva ČTK
Krajská nemocnice v Liberci usiluje o vybudování kardiochirurgie. Zatím musí každoročně zhruba 440 pacientů odesílat na operace většinou do kardiocenter v Praze.

Pro pacienty ve vážném stavu ale není takové cestování jednoduché. Vybudování kardiocentra přesto není záležitostí nejbližších měsíců, v současné době na něj není v nemocnici místo. S rozšířením kardiocentra se počítá až v letech 2022 až 2023 po dokončení nového pavilonu urgentní medicíny, řekl dnes novinářům generální ředitel nemocnice Luděk Nečesaný.

Liberecké kardiocentrum je jediným pracovištěm svého druhu v kraji. Oddělení vzniklo v roce 2003 a slouží pro 500.000 až 600.000 obyvatel z Libereckého kraje i přilehlých oblastí sousedních krajů Ústeckého, Královéhradeckého a Středočeského. V letech 2010 až 2011 prošlo modernizací zhruba za sto milionů korun. "Naše pracoviště patří z hlediska objemu výkonů, a to především počtu provedených koronárních intervencí, k pěti největším v republice. Je největší z těch, která nedisponují kardiochirurgií. Ročně provádíme 1400 koronárních intervencí," doplnil lékařský ředitel nemocnice Richard Lukáš.

V České republice je v současné době 22 kardiocenter, z toho ale jen 12 má i kardiochirurgii. Na počet obyvatel je to sice podle Lukáše počet dostatečný, pracoviště ale nejsou rovnoměrně rozložena. V Praze jich je pět, v Moravskoslezském kraji dvě, ale třeba právě v severních Čechách žádné.

"V současné době jsou v České republice akreditovaná pracoviště kardiovaskulárních center ve dvou kategoriích - komplexní s kardiochirurgií a bez kardiochirurgie. Do budoucna se při dalších reakreditacích počítá, že bude uznán jen typ s kardiochirurgií. To by pro Liberec znamenalo ztrátu statusu kardiocentra," řekl jeho přednosta Rostislav Polášek. To by mělo pro nemocnici i finanční důsledky, protože se jedná o lukrativní obor.

Kardiochirurgie by mohla vzniknout v pavilonu A, který dnes slouží chirurgickým oborům a traumatologii. Jsou tam operační sály, lůžka JIP i standardní lůžkové stanice, které by mohly být s malými náklady adaptovány pro potřeby kardiochirurgie. Náklady se podle Nečesaného budou pohybovat kolem 50 až 100 milionů korun, které bude muset nemocnice zaplatit ze svého, nebo z příspěvku vlastníků, jimiž jsou Liberecký kraj a města Liberec a Turnov. "Potřebujeme také vychovat zdravotníky, aby tuto činnost mohli dělat," poznamenal Nečesaný.

Kardiochirurgie není jediným chystaným projektem. Nemocnice chce také pořídit chirurgického robota a kameru, která může zlepšit diagnostiku zejména u onkologických pacientů.Copyright © 2000-2017 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky