Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 20. září 2017 | Svátek má Oleg
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Inhibitory fosfodiesterázy 5 jsou bezpečné i po infarktu

Inhibitory fosfodiesterázy 5 jsou bezpečné i po infarktu

Medical Tribune 05/2017
16.03.2017 20:02
Zdroj: MT
Autor: red
Inhibitory fosfodiesterázy 5 (PDE-5), léky používané v terapii erektilní dysfunkce, jsou podle všeho bezpečné i pro pacienty po infarktu myokardu. Muži, kteří je užívají, dopadají z hlediska morbidity a mortality dokonce lépe, než ti, kteří těmito přípravky léčeni nejsou.

To jsou závěry populační studie švédských autorů publikované na letošním zasedání American College of Cardiology ve Washingtonu.

Muži, kteří měli inhibitor PDE-5 předepsán, vykazovali o 33 procent nižší mortalitu. “Takový efekt nebyl shledán u alprostadilu, jehož mechanismus účinku stojí dominanntně na vasodilataci a nikoli na ovlivnění PDE-5,” řekl jeden z autorů studie Daniel Andersson z Karolinska Institutet ve Stockholmu s tím, že protektivní účinek inhibitorů PDE-5 je podle těchto dat závislý na dávce.

U mužů léčených PDE-5 inhibitory bylo také zaznamenáno 40% snížení rizika hospitalizace pro srdeční selhání a rovněž statisticky významná redukce výskytu závažných kardiovaskulárních příhod.

Tato zjištění však podle Dr. Anderssona mohou být ovlivněna tím, že muži užívající PDE-5 inhibitory byli celkově zdravější než populace, se kterou byli porovnáváni. Uvedl, že výsledky studie nelze interpretovat tak, že PDE-5 inhibitory jsou nástrojem sekundární prevence po infarktu myokardu, spíše jde o potvrzení jejich bezpečnosti u mužů, kteří po infarktu mají zájem o léčbu erektilní dysfunkce. "V tuto chvíli si nemyslím, že bychom měli měnit zavedené postupy, naše studie ale říká, že pokud sedmdesátiletý pacient chce léčit svou erektilní dysfunkci a není zde další kontraindikace, je tato medikace bezpečná a možná i snižuje riziko úmrtí,” řekl D. Andersson. “K těmto lékům u nemocných po infarktu myokardu přistupujeme v praxi velmi opatrně. Je tedy pro nás důležité ujištění, že i v této klinické situaci jsou relativně bezpečné,” komentovala tuto studii Martha Gulatiová, vedoucí kardiologického programu na University of Arizona College of Medicine.

Studie zahrnula celkem 43 145 mužů mladších 80 let, kteří prodělali svůj první infarkt myokardu mezi lety 2007 a 2013. Sledování trvalo v průměru 3,3 roku. Analýza podskupin ukázala, že nejvíce z léčby PDE-5 inhibitorem profitovali pacienti ve věku 70 až 80 let. redCopyright © 2000-2017 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky