Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Sobota 21. říjen 2017 | Svátek má Brigita
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Česko‑slovenská spolupráce oftalmologů by měla zůstat zachována

Foto: archiv MUDr. Urminský

Česko‑slovenská spolupráce oftalmologů by měla zůstat zachována

Medical Tribune 07/2017
20.04.2017 05:52
Zdroj: MT
Autor: red
V první den konání IX. bilaterálního česko‑slovenského oftalmologického sympozia požádala redakce Medical Tribune prezidenta kongresu prim. MUDr. Juraje Urminského, Ph.D., z Očního oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně o krátký rozhovor.

Pane primáři, jaká je historie bilaterálního oftalmologického sympozia?

Sympozium se koná každé dva roky a v jeho organizaci se střídá Česká republika a Slovensko. První ročník byl uspořádán v roce 2001. Naše pracoviště u samotného zrodu akce nestálo, ale na základě výsledků naší práce bylo letos již opakovaně pověřeno Českou oftalmologickou společností ČLS JEP, aby se stalo odborným garantem a spoluorganizátorem sympozia. K účasti na již IX. ročníku bilaterálního sympozia se registrovalo přibližně šest set lékařů, což dělá z tohoto sympozia druhou největší odbornou oftalmologickou akci jak v Čechách, tak na Slovensku v roce 2017.

Jak je koncipován program bilaterálního sympozia?

Program vzniká tak, že s dostatečným předstihem informujeme lékaře v Čechách i na Slovensku, že se akce koná, a ti, kteří chtějí aktivně vystoupit, nám nabídnou své odborné příspěvky. Snažíme se, aby byly zastoupeny všechny oblasti oftalmologie. Témata programu stanovuji osobně. Dále pak oslovuji renomované odborníky z oboru a vzájemně na tvorbě vědeckého programu spolupracujeme. Jde o týmovou práci a přitom je důležitý tvořivý a aktivní přístup všech zúčastněných. Necílíme jen na jednu oční diagnózu či problematiku, naší snahou je různé oblasti očního lékařství propojovat. Například letos bude mimo jiné diskutován vliv chirurgie katarakty a refrakční či vitreoretinální chirurgie na diagnostiku a léčbu glaukomu. Sympozium by mělo být přínosem jak pro ambulantní lékaře, tak pro lékaře z klinických pracovišť. Vyměňování zkušeností mezi ambulancemi a klinickou praxí se nám jeví jako nejpřínosnější. Většinu přednášek připravují odborníci z klinických pracovišť, kteří mohou svoje znalosti a zkušenosti předat směrem do ambulancí, ambulantní specialisté jim zase mohou poskytnout určitou zpětnou vazbu. Největším přínosem je, že si lékaři mezi sebou mohou svoji práci porovnat a mají možnost o ní diskutovat dá se říci na mezinárodní úrovni, protože česká a slovenská oftalmologie se v některých aspektech liší.

Co je novinkou letošního sympozia?

I s ohledem na větší pestrost témat jsme se letos rozhodli pro pilotní projekt spolupráce s Českou glaukomovou společností a jednu z jejich odborných akcí, kterou je Glaukomový diskusní den, jsme přiřadili k bilaterálnímu sympoziu. Tím se zvýší odbornost a atraktivita programu. V neposlední řadě je smysluplné koncentrovat některé rozsahem menší odborné akce do jedné větší. Šetříme i čas a fyzické síly lékařů, kteří nemusejí tolik cestovat a mohou se věnovat svým pacientům. Koncentrace odborností do jednoho celku nabízí účastníkům získat více informací a poznatků na jednom místě. Odborných akcí pro oftalmology je v České republice mnoho, navíc jsou to často akce úzce specializované, ale kongres, který by byl zaměřen na celé spektrum oftalmologie, je pouze jeden, a to výroční celostátní sjezd naší odborné společnosti. Svým rozsahem je naše sympozium druhou takovou akcí v ČR i SR.

Kde se bude konat desátý ročník?

Jak jsme dnes mohli slyšet od prezidenta Slovenské oftalmologické společnosti, za dva roky je plánováno setkání v Nitře. Pro nás je důležité zachovat a rozvíjet česko‑slovenskou spolupráci, která má dlouholetou tradici, a vysokou odbornou úroveň. To vyžaduje pozitivní a aktivní přístup očních lékařů obou zemí. Cílem bilaterálního sympozia vždy bylo vyměňovat si zkušenosti nejen mezioborově, ale i mezinárodně, od léčby přes diagnostiku a třeba i problematiku úhrad zdravotními pojišťovnami.

Kongres je na svém začátku, na co se vy osobně v programu těšíte?

Osobně se těším na diskuse u kulatých stolů, které jsou zaměřeny na problematiku chorob sítnice, chirurgické možnosti řešení presbyopie či na současné využití femtosekundových laserů v oftalmologii. Určitě zajímavý bude glaukomový diskusní den, protože se tam bude prolínat glaukom s dalšími částmi oftalmologie. Zajímavá bude také Live Surgery, nové diagnostické metody, čeká nás vyžádaná přednáška, kterou přednese doktor Vladimir Kratky z Kanady, ten se věnuje okuloplastické chirurgii a bude mluvit o chirurgických možnostech odstranění oka, je toho více. A samozřejmě se těším i na společenský večer, kde se zkušenosti s kolegy vyměňují nejspontánněji. I když pravda je taková, že všichni se na tento večer těší a já s tím mám trochu práci.Copyright © 2000-2017 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky