Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Úterý 22. květen 2018 | Svátek má Emil

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Výdaje VZP na biologickou léčbu melanomu stouply za 4 roky o 1000 procent

Foto: Shutterstock

Výdaje VZP na biologickou léčbu melanomu stouply za 4 roky o 1000 procent

15.05.2017 19:58
Zdroj: VZP
Autor: Tisková zpráva
Tak obrovský nárůst je jen stěží uvěřitelný, přesto je to tak. Zatímco ještě v roce 2013 zaplatila nejsilnější tuzemská zdravotní pojišťovna za biologickou léčbu svých klientů se zhoubným melanomem necelých 21 milionů, loni už to bylo více než 230 milionů korun.

Průměrné náklady na biologické přípravky pro jednoho nemocného s melanomem přesahují 1 milion korun. Celkem loni VZP vydala za léčbu této diagnózy 331 milionů.

Enormní zvýšení nákladů na léčbu vyplývá především z nástupu nových léků. Ty prodlužují celkové přežití, nicméně bohužel ani ony nedokáží rakovinu kůže vyléčit. Jak se v uplynulých letech vyvíjel počet klientů VZP, jimž lékaři diagnostikovali zhoubný melanom, a jak současně rostly celkové náklady na péči o ně, ukazuje následující tabulka.

Počet nemocných s melanomem a výdaje za léčbu

Melanom je nejagresivnějším typem rakoviny kůže a nezřídka bývá smrtelný. Jen menší části pacientů může vzhledem k jejich stavu přinést užitek moderní biologická léčba. Přesto náklady na ni představují přes dvě třetiny celkových výdajů na léčbu této zákeřné nemoci. VZP ji uhradí každému nemocnému, který splňuje indikační kritéria.

Počet klientů VZP, jimž byl melanom léčen biologickými přípravky

Šance na úspěšnou léčbu v případě melanomu (stejně jako u dalších onkologických onemocnění) výrazně roste v případě, že se ho podaří odhalit v počátečním stadiu. VZP proto svým klientům přispívá částkou až 500 korun na vyšetření mateřských znamének, čehož využívají tisíce lidí. Zájem rok od roku roste, největší je tradičně před letní sezónou. Předloni příspěvek od VZP čerpalo 5 444 klientů, loni už více než 9 tisíc. Podrobnosti najdete zde.

Nejčastěji lékaři odhalí zhoubný melanom na trupu pacienta. Následují dolní končetiny a horní končetiny. Podrobněji je to uvedeno v tabule níže, která ovšem nezahrnuje všechny zjištěné případy, ale pouze ty, kdy lékaři vykázali zhoubný nádor s konkrétním specifikovaným umístěním.

Jaké části těla napadá melanom nejčastěji*

Nejvíce nemocných s melanomem bylo v loňském roce v Praze, ve středních Čechách a v Jihomoravském kraji. Naopak nejméně jich lékaři zaregistrovali v Karlovarském kraji. Stejné to bylo i o rok dříve, jak je zřejmé z poslední tabulky.

Počty nemocných s melanomem v jednotlivých regionechCopyright © 2000-2018 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky