Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 18. červenec 2018 | Svátek má Drahomíra
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Časná menopauza a bezdětnost mohou vést k srdečnímu selhání

Foto: Shutterstock

Časná menopauza a bezdětnost mohou vést k srdečnímu selhání

Medical Tribune 25/2017
02.08.2017 10:00
Zdroj: MT
Autor: uza
Srdeční onemocnění nejsou pouze problémem mužů. Hlavní příčinu smrti představují u obou pohlaví. Vědci nyní objevili souvislost mezi reprodukčním obdobím ženy a rizikem srdečního selhání.

Časná menopauza a bezdětnost mohou vést k srdečnímu selhání Předchozí výzkum zkoumal souvislost mezi reprodukční anamnézou žen a rizikem kardiovaskulárních onemocnění (CVD). Některé studie prokázaly spojitost mezi věkem matky a různými formami CVD od arytmie po srdeční selhání (SS).

Během gravidity se koncentrace ženských pohlavních hormonů – jako progesteron, estrogeny a také kortizolu – zvýší na stonásobek normální úrovně. Vědci se proto domnívali, že tyto hormony mohou ovlivnit riziko vzniku srdečních onemocnění, ať už přímo nebo nepřímo, přes další změny metabolismu, spojené s těhotenstvím. Další studie naznačovaly, že časný nástup menopauzy může rovněž představovat zvýšenou pravděpodobnost CVD.

Nový výzkum, jehož závěry byly publikovány v Journal of the American College of Cardiology – dál podporuje uvedené důkazy tím, že objevil souvislost mezi časným nástupem menopauzy a rizikem SS.

Vědci prozkoumali 28 516 postmenopauzálních žen bez CVD, které byly zahrnuty do americké dlouhodobé studie Women's Health Initiative. Účastnice byly klinicky sledovány průměrně po dobu 13,1 let, během níž byly hospitalizovány pro SS. Předmětem zkoumání byla souvislost mezi celkovým počtem živě narozených dětí, věkem matky při prvním těhotenství i celkovou dobou reprodukčního období, což je doba mezi první menstruací a menopauzou.

Krátkost reprodukčního období korelovala se zvýšenou pravděpodobností srdečního selhání. Riziko je spojeno s dosažením menopauzy v mladším věku a je vyšší u žen, kdy menopauza byla přirozená, nikoli po chirurgickém výkonu.

Dr. Nisha I. Parikh, odborný asistent z University of California – San Francisco School of Medicine a seniorní autor studie, k tomu říká: „Naše zjištění, že kratší celková doba fertilního (reprodukčního) věku souvisí s mírně zvýšeným rizikem SS, které může být způsobené zvýšenou pravděpodobností srdečního onemocnění, jež doprovází časnou menopauzu. Tyto výsledky podporují dosavadní poznatky o potenciálním kardioprotektivním mechanismu pohlavních hormonů u žen.“

Studie navíc zjistila, že ženy, které nikdy nerodily, mají vyšší pravděpodobnost diastolického SS. Tento typ SS se vyznačuje nepřítomností dilatace levé komory srdeční (nebo jen minimálním stupněm dilatace), koncentrickou hypertrofií levé komory a její diastolickou dysfunkcí.

Tento vztah však nijak nesouvisí s neplodností, upozorňují autoři. Riziko SS nijak nezvyšuje ani vyšší počet porodů. Mnohé otázky ohledně kardioprotektivního mechanismu estrogenů přitom stále zůstávají nedořešené.

Zdroj: Hall PS, at al. Reproductive Factors and Incidence of Heart Failure Hospitalization in the Women’s Health Initiative. Journal of the American College of Cardiology May 23, 2017,69(20):2517-2526. DOI: 10.1016/j.jacc.2017.03.557Copyright © 2000-2018 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky