Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 18. červenec 2018 | Svátek má Drahomíra
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Kolik sester od července opravdu má příplatek 2000 korun?

Foto: Shutterstock

Kolik sester od července opravdu má příplatek 2000 korun?

Medical Tribune 16/2017
02.08.2017 20:40
Zdroj: MT
Autor: nam
Příplatek 2000 korun má od července dostávat 43.000 sester pracujících u lůžka ve směně a bez odborného dohledu, realita se liší. Jisté tyto peníze mají jen sestry ze státních nemocnic, kam už ministerstvo zdravotnictví dotaci poslalo.

Sestry z krajských, městských, soukromých či církevních nemocnic jistotu nemají – kraje dotaci ještě nedostaly, a tak se přidává jen tam, kde na to mají. Z ministerské dotace by sestry peníze mohly dostat v říjnu. Průměrný hrubý plat sester je podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky necelých 28.500 korun.

„Co se týká Asociace českých a moravských nemocnic, přehled o členských nemocnicích jsme si nedělali. Jisté ale je, že navyšování nebude valné. Pokud na to nemocnice nemají, sestry budou muset počkat, až dorazí dotace z ministerstva,“ řekl MT výkonný ředitel AČMN dr. Stanislav Fiala.

„Jmenovitý přehled nemáme, ale nikdo se na odbory zatím neobrátil s tím, že by někde byl problém. Od našich členů víme, že v krajích se téměř všude dohodli na tom, že to vyplatí, aniž by měli na účtech finance od ministerstva, tedy ze svých peněz. Ze státních nemocnic máme informace, že navýšení provedeno bylo,“ řekla MT předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Bc. Dagmar Žitníková.

Výše a směřování příplatku jsou dány dotační metodikou a dotačním titulem. Dosud se vyplácel příplatek za směnnost od 400 do 1000 korun. Pokud nyní nemocnice chce získat 2000 korun na příplatek z dotačního titulu, musí ponechat zaměstnancům i dříve přiznanou částku – například kdo měl 400 korun, měl by dostat 2400 korun. V obchodních společnostech se příplatek za směnnost explicitně neupravuje, stanovený příplatek se tam týkal hodinové mzdy za práci v noci, nikoli za směnnost. Kde neměli příplatek za směnnost stanovený ve vnitřním předpisu nebo kolektivní smlouvě, zaručuje metodika jen oněch 2000 korun. Podle odborů je tedy málo pravděpodobné, že by si zaměstnanci přilepšili k příplatku, který dosud měli.

I to je podle Žitníkové jeden z důvodů, proč odbory chtějí sjednotit odměňování platem a mzdou. Ve mzdové oblasti jde totiž nejen o tarif, ale i nároky upravené nařízením vlády, jako příplatek za směny, zvýšená neuropsychická zátěž zaměstnance na ARO či JIP a další.

Ve fakultních nemocnicích podle informací odborů problém není, ministerstvo už poslalo jako zvláštní platbu 2000 korun pro každého zaměstnance, který příplatek má dostat. Pokud se objevily informace o problémech v Ústřední vojenské nemocnici, i tam je to už prý vyřešeno. Navýšení je potvrzeno od 1. července, platové výměry se budou podepisovat.

Aby se do budoucna předešlo pochybnostem o výši částky, chtějí odbory změnu nařízení vlády. Nyní je v něm uvedeno 1000 až 5000 korun, nikoli slíbených 2000 korun. „Až se bude projednávat nařízení vlády, budeme požadovat změnu Aby to bylo transparentní a platné pro budoucnost, mělo by tam být uvedeno 2000 až 5000 korun,“ uvedla Žitníková.

Odbory také požadují, aby navýšený příplatek dostali i ostatní zdravotničtí pracovníci, kteří pracují pod odborným dohledem, tedy například ošetřovatelé a sanitáři. Navrhují, aby příplatek šel stejně jako letos i v příštích letech šel do nemocnic z účelové dotace. Ministerstvo ho chce od roku 2018 posílat nemocnicím prostřednictvím úhradové vyhlášky.

„Vláda by se měla shodnout na tom, že se posílí rozpočet ministerstva zdravotnictví a že i příští rok se peníze vyplatí jako dotační titul. Protože v úhradové vyhlášce se budeme všichni hádat, jestli tam peníze jsou. Zažili jsme to teď s trojím navyšováním platů a vždy část nemocnic tvrdila, že tam peníze nejsou, nedostaly je a nemohou je vyplatit,“ řekla Žitníková. „Výhodou by bylo, že se tyto peníze dají zkontrolovat v příspěvkových organizacích i akciových společnostech. Kdyby se dotační titul upravil a udělalo se to tak, aby to časově bylo zvládnutelné, bylo by to transparentnější,“ dodala.

Peníze na desetiprocentní zvýšení tarifních platů a navýšený příplatek pro sestry slíbilo ministerstvo v úhradové vyhlášce pro příští rok oddělit od ostatních peněz. „Pokud ministerstvo toto splní, že by byly peníze zvlášť, je to pro nás přijatelné. Přes státní rozpočet by to bylo asi bezpečnější, ale vzhledem k problémům při jednání o rozpočtu to nevidíme jako schůdné,“ řekl Fiala.

Zdlouhavost nynějšího řešení spočívá v tom, že kraj nejprve musí vypsat dotační program, zveřejnit ho a dát podmínky, za kterých mohou nemocnice o peníze žádat. Až po vypsání programu a jeho schválení zastupitelstvem kraje, což o prázdninách se protahuje, mohou dávat nemocnice své žádosti a kraj je pošle ke schválení ministerstvu. Řada nemocnic ještě neměla šanci žádost podat, neznaly podmínky, za jakých kraj dotace dá. Problém je i v tom, že pokud se kraje například na Asociaci krajů nedohodnou, mohou se podmínky v krajích lišit, což situaci zkomplikuje. „My jsme byli pro to, aby peníze rozdělovalo nejen svým nemocnicím, ale i krajům přímo ministerstvo, což bylo zamítnuto s tím, že ministerstvo na to nemá kapacity,“ dodal Fiala.

Kraje tedy nepochodily s žádostí o změnu metodiky, aby do přerozdělení dotací nemusela zasahovat samospráva, a tak by prostředky přišly nemocnicím včas. Ministerstvo to zamítlo, navrhovaná „průtoková dotace“ nemá podle ministerských právníků oporu v zákoně.

K projednávání návrhu státního rozpočtu jsou odbory přizvány na září. Na letošní navýšení příplatků se počítá pro přímo řízené nemocnice 600 milionů korun a pro nemocnice krajské, městské, soukromé a církevní 400 milionů, celkem jedna miliarda. Podle ministerstva zdravotnictví ale nebude potřeba celá miliarda, stačit by mělo 700 milionů korun. Pro příští rok tedy ministerstvo předpokládá na celý rok na příplatky 1,3 miliardy korun.

Příklady z krajů

(s využitím servisu ČTK)

Zlínský kraj - Vypsání dotačního programu schválilo zastupitelstvo 31. července, žádost bude moci podat 16 zařízení krajských i soukromých. Zvýšení by se mělo týkat více než 1500 zaměstnanců. „Všichni peníze obdrží. Program uzavřeme nejdříve za 30 dní, až potom peníze zařízením pošleme. V prvních srpnových výplatních termínech budou muset jednotlivá zařízení zvýšit mzdu svým pracovníkům o 2000 korun,“ uvedl hejtman Jiří Čunek. Celkem bude potřeba přes 27 milionů korun. Žadatelé budou moci žádat o dotaci od 31. srpna do 30. listopadu, nutné je schválení zastupitelstva.

Jihočeský kraj - Jihočeské nemocnice přidaly nelékařskému zdravotnickému personálu, který pracuje bez odborného dohledu ve směnném provozu, 2000 korun od července. Zvýšení se týká 2000 zaměstnanců. Holding Jihočeské nemocnice, jehož jediným akcionářem je Jihočeský kraj, uvolní peníze z vlastních zdrojů. Zvýšení se týká například všeobecných sester, porodních asistentek, ergoterapeutů, radiologických asistentů a farmaceutických asistentů ve směnném provozu ve všech osmi zařízeních holdingu, pod který spadají nemocnice v Českých Budějovicích, Českém Krumlově, Dačicích, Jindřichově Hradci, Písku, Prachaticích, Strakonicích a Táboře. Proplacení slíbené dotace od ministerstva očekává holding na podzim.

Plzeňský kraj – Okamžité zvýšení mezd od poloviny roku schválilo vedení nemocnic přesto, že peníze ze speciálního dotačního programu zatím ministerstvo neposkytlo. Nemocnice budou zvýšení vyplácet zatím z vlastních zdrojů. Úprava mezd se týká více než 500 lidí, letošní náklady se blíží 7,7 milionu korun. „Očekáváme, že dotace bude ministerstvem zdravotnictví vyplacena během podzimu. Personál ovšem logicky očekává navýšení už od poloviny roku, jak resort přislíbil. Proto jsme prostředky zajistili v našich rozpočtech,“ uvedl předseda společnosti Nemocnice Plzeňského kraje Marek Kýhos.

Středočeský kraj – Kraj předal koncem července ministerstvu zdravotnictví žádosti o dotace pro sestry. Poskytovatelé v regionu žádají celkem 42,8 milionu korun, informovala Helena Frintová z krajského úřadu. Do 21. června se přihlásilo 27 poskytovatelů s žádostmi pro 15.982 pracovních úvazků, což představuje 42,8 milionu korun. Až od státu peníze dorazí, sejdou se v srpnu mimořádně zastupitelé, aby schválili smlouvy s jednotlivými poskytovateli lůžkové péče a dotace mohly být vyplaceny.

Karlovarský kraj – Na mimořádném zasedání schválilo zastupitelstvo vypsání dotačního programu. „Všechny zdravotní sestry, které pracují ve směnném provozu na lůžkovém oddělení bez odborného dohledu, by v srpnových výplatách měly obdržet navýšebí 2000 korun,“ uvedla hejtmanka Jana Vildumetzová. V kraji se dotace týká 49 poskytovatelů, žádat mohou od 5. září. Kraj žádosti zkontroluje a odešle ministerstvu, které má 15 dní na rozhodnutí. „Uvolnění peněz musí pak opět schválit krajské zastupitelstvo. Je to nesmírně komplikované, ale jiný způsob v rámci legislativy nemáme,“ uvedl krajský radní Jan Bureš.

Kraj Vysočina – Příjmy stoupnou 1600 sestrám. „Přestože ministerstvo pošle do krajů peníze na základě dotačního řízení se zpožděním, mohu potvrdit, že v našich krajských nemocnicích bude zdravotním sestrám od 1. července přidáno,“ uvedl náměstek hejtmana Vladimír Novotný. Na navýšení bude potřeba 30 milionů korun. Například v Nemocnici Jihlava má nárok na zvýšení 416 pracovníků, což činí téměř sedm milionů korun. Třebíčská nemocnice potřebuje na zvýšení pro 300 zaměstnanců téměř pět milionů korun. „Tyto peníze v rozpočtu chybí. Rychlé řešení je důležité. V tuto chvíli přijímají zatím nemocnice opatření k vyplácení těchto peněz bez finanční podpory od kraje,“ uvedl hejtman Jiří Běhounek.

Ústecký kraj – Na navýšení požádá kraj ministerstvo o 36,7 milionu korun. „Kraj se vyrovná se situací, ohrožení však cítí ti, kteří prostředky na zvýšenou výplatu sestrám musí vyplatit,“ uvedl náměstek hejtmana Stanislav Rybák. V kraji přišlo 18 žádostí, samospráva je v souladu s metodikou zpracovala do souhrnné žádosti.Copyright © 2000-2018 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky