Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 18. červenec 2018 | Svátek má Drahomíra
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Spojitost mezi benzodiazepiny a migrénou

Spojitost mezi benzodiazepiny a migrénou

Medical Tribune 16/2017
07.08.2017 11:34
Zdroj: MT
Autor: jv

Čtyřčlenný tým tchajwanských specialistů (v čele Tomor Harnod, univerzitní pracoviště Hualien a Taichung) zaměřil svůj výzkum na vztah benzodiazepinů (BZD) a migrény. Zjistil, že zde existuje spojitost. Jejich celonárodní, případovou, kontrolovanou studii založenou na populaci publikoval odborný časopis Current Medical Research and Opinion.

Cílem studie bylo hodnotit spojitost mezi užíváním krátkodobě či dlouhodobě působících BZD a výskytem migrény.

Skupina migreniků zahrnovala 9 616 osob starších 20 let s nově diagnostikovanou migrénou v období let 2005–2011. Srovnávací skupina zahrnovala 38 464 osob bez migrény. Použité BZD byly dichotomicky definovány jako krátce působící (poločas 24 hodin a méně) a dlouho působící substance. Model logistické regrese byl použit k výpočtu poměru šancí (odds ratio – OR) migrény spojené s vystavením BZD.

Upravený OR migrény spojené s vystavením BZD byl 1,73 (95% CI 1,63–1,84). Buď vystavení krátkodobě působícím BZD samotným, nebo jejich použití v kombinaci s dlouhodobě působícími BZD měly významně vyšší rizika výskytu migrény (přizpůsobený OR = 1,69; 95% CI 1,59–1,80; resp. OR = 2,06, 95% CI 1,91–2,24), zatímco použití pouze dlouhodobě působících BZD nebylo spojeno se zvýšením výskytu migrény.

V závěrech autoři konstatují, že pozorovali významné zvýšení výskytu migrény u osob užívajících krátkodobě působící BZD, buď samotné, nebo v kombinaci s dlouhodobě působícími BZD.

Zdroj: Harnod T, Wang YC, Lin CL, Tseng CH. Association between use of short‑acting benzodiazepines and migraine occurrence: a nationwide population‑based case‑control study. Curr Med Res Opin. 2017;33:511–517.Copyright © 2000-2018 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky