Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 18. srpen 2017 | Svátek má Helena
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Jak může zaměstnavatel potrestat zaměstnance za nepovedený žert?

Foto: Shutterstock

Jak může zaměstnavatel potrestat zaměstnance za nepovedený žert?

09.08.2017 18:37
Zdroj: PwC Legal
Autor: Vendula Mezeiová
Dvě zdravotní sestry vyvěsily na nástěnku vtip, který se nelíbil vedení. Jim a dalším kolegyním byly odebrány odměny a příplatek za práci specializovaném oddělení ARO. Postupoval zaměstnavatel správně? V poradně MT odpovídá Mgr. Vendula Mezeiová z mezinárodní advokátní kanceláře PwC Legal.

Dotaz: Jsem zdravotní sestra. S kolegyní jsme si v práci vyvěsily vtip, vkusný třeba úplně nebyl, ale nám vtipný se zdál, vedení ne. Za toto nám na tři měsíce odebrali odměny a k tomu ještě příplatek, který dostáváme za práci na specializovaném oddělení ARO. Odměny dobrá, ale i ten příplatek za specializovanou práci, kterou jsem neporušila, vykonávám stále a myslím, že dobře? Jde s tím něco dělat? Některé kolegyně v tom jsou nevinně, ale na to se neptali a vzali jim to též, to mě mrzí, pro některé je to dost. Nikdy by mě nenapadlo, že kvůli vtipu … Neměli jsme třeba dostat první jen napomenutí nebo jiný postih?

Odpovídá Vendula Mezeiová z mezinárodní advokátní kanceláře PwC Legal.

Zaměstnavatel může přiznat odměnu zaměstnance dle svého uvážení. Stanoví-li ovšem některé objektivní podmínky či cíle, přičemž zaměstnanec tyto podmínky či cíle naplní, měl by tomuto zaměstnanci zaměstnavatel odměnu poskytnout. V souvislosti s příplatkem za práci na spec. oddělení ARO, lze uvést, že zákoník práce spolu s nařízením vlády č. 567/2006 Sb., taxativně vymezuje pracovní prostředí, kdy za práci v takovém prostředí povinně náleží zaměstnanci příplatek za práci ve ztíženém pracovním prostředí, a to bez ohledu na splnění jakýchkoliv dalších podmínek. Ve vztahu ke zdravotnictví nařízení v § 6 odst. 2 písm. k) uvádí „pracovní činnosti spojené s vyšetřováním a léčením osob hospitalizovaných na klinických pracovištích specializovaných na léčení infekčních onemocnění“ . Nejedná-li se ve Vašem případě o příplatek za práci v takto vymezeném ztíženém pracovním prostředí, je možné, že zaměstnavatel v rámci interních pravidel odměňování dobrovolně stanovil, že náleží příplatek za práci i na jiném speciálním oddělení. Toto je ovšem právo zaměstnavatele. Rozhodne-li se takový příplatek neudělit, neporušuje žádné právní předpisy. Je povinen nicméně postupovat nediskriminačně. Tj. rozhodne-li se příplatek neudělit, musí přistupovat ke všem obdobným případům zaměstnancům stejně. V případě, že máte dojem, že zaměstnavatel porušil pravidla stanovená zákonem, můžete se s vaším podnětemobrátit na orgán inspekce práce.



Copyright © 2000-2017 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky