Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 18. červenec 2018 | Svátek má Drahomíra
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

IKEM zaznamenal rekordní nárůst dárců do registru

Foto: Registr dárců kostní dřeně

IKEM zaznamenal rekordní nárůst dárců do registru

Medical Tribune 18/2017
13.09.2017 11:44
Zdroj: MT
Autor: red
Do Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM vstoupilo letos do počátku září 2118 dárců, což je o 254 víc než za celý loňský rok. K historickému nárůstu přispělo zvýšení věkové hranice z 35 na 40 let.

Za deset měsíců od jejího zvýšení přibylo 1132 nových dárců právě v tomto věkovém rozmezí. Celkový počet evidovaných dárců v registru je rovněž rekordní, dosáhl 27.443. Na celém světě je v registrech přes 31 milionů dárců.

„Hlavním kritériem pro výběr dárce je shoda v HLA systému. Je potřeba, aby se dárce s pacientem shodovali nejlépe v deseti znacích z deseti. Kombinací jsou milióny, čímž je výběr dárce velmi složitý a komplikovaný. A proto jsem moc ráda, že počet zaregistrovaných dárců neustále stoupá, uvedla Mgr. Marie Kuříková, vedoucí Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM. Registr zprostředkuje ročně zhruba 100 transplantací kostní dřeně. Ročně v ČR onemocní kolem 100 pacientů leukémií a 1000 pacientů poruchou krvetvorby, které je možné léčit transplantací kostní dřeně.

Problém ale je, že vstupní vyšetření dárců není hrazeno ze státního rozpočtu ani z veřejného zdravotního pojištění. Díky spolupráci registru se společností Shell Czech Republic a.s. a Nadačním fondem Kapka Naděje bylo otestováno téměř 2000 nových dárců. Spolupráce zahrnuje také pomoc při propagaci dárcovství kostní dřeně a při náborech nových dárců.

Vedle registru pražského IKEM existuje v Plzni Český národní registr dárců dřeně, který na konci letošního srpna evidoval 74.056 dárců. Za prvních osm měsíců v něm přibylo 4857 lidí. Tento registr věkovou hranici neposunul a ani to neplánuje. Zacílení na co nejmladší dárce vysvětluje tím, že optimální výsledek transplantace kostní dřeně je s dárcem do 35 let. Hranici 35 let mají registry v Kanadě a Itálii, 40 let je horním věkem pro vstup v Belgii, Finsku či Norsku. Většina států západní Evropy má hranici výše, například Rakousko v 45 letech, Švýcarsko, Španělsko a Německo v 55 letech.

Dárcovství kostní dřeně je dobrovolné, bezplatné a anonymní. Novela zákona o daních z příjmu nově navýšila daňové zvýhodnění bezúplatných dárců krve a kostní dřeně. Za odběr si mohou odepsat od daňového základu 20.000 korun.

  • V roce 2017 si již potřetí koná Světový den dárců kostní dřeně, který připadá na třetí zářijovou sobotu – letos 16. září.
  • Ve světových registrech je evidováno necelé 1 procento dospělé světové populace.
  • Každoročně cca 10 000 pacientů podstoupí transplantaci kostní dřeně a dostane krvetvorné buňky od zdravého dárce.
  • Každé tři minuty je na světě diagnostikován další člověk, který onemocněl poruchou krvetvorby a může potřebovat transplantaci kostní dřeně.
  • Úspěšnost léčby pomocí transplantace krvetvorných buněk u dospělých pacientů je 60–80 procent, u dětí 70–90 procent.
  • Více než 50 procent pacientů najde svého nepříbuzného dárce v zahraničním registru.


Copyright © 2000-2018 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky