Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Neděle 22. červenec 2018 | Svátek má Magdaléna

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

27. ročník Festivalu Dny pro duševní zdraví v Plzni

Foto: Ledovec, Epoché

27. ročník Festivalu Dny pro duševní zdraví v Plzni

05.10.2017 14:20
Zdroj: Ledovec a Epoché
Autor: Tisková zpráva
Za pořádající organizace Ledovec a Epoché vás srdečně zveme na již 27. ročník Dnů pro duševní zdraví v Plzni – festivalu s podtitulem „mejdan, který Vám dofoukne duši“, který se uskuteční v sobotu 7. a v úterý 10. října.

Většina programu proběhne v rekonstruovaných prostorách Moving station, Most Ivana Magora Jirouse 2, Plzeň. Celou akci zakončí mše svatá v kostele Nanebevzetí Panny Marie, Františkánská 8, Plzeň.

V rámci atraktivního programu pro dospělé i rodiny s dětmi se můžete těšit se na psychoterapeutické workshopy, besedy, kino, divadlo, slam poetry, koncerty, výstavu a další. Smyslem festivalu je zábavnou formou zmírňovat předsudky a negativní postoje k lidem s duševním nemocněním nebo mentálním handicapem, ale i těm, kteří jsou nějak „divní“ nebo třeba jen procházejí duševní krizí.

Posláním celé akce je také duševní hygiena jako prevence psychických problémů i drogových závislostí. A v neposlední řadě také reforma psychiatrie v ČR. Festival chce ukázat, jak nám všem pomáhá umění, filozofie i psychoterapie, že bláznění je lidské a chodit k „cvokaři“ není ostuda. „Letos jsou hlavním tématem takzvané mezní situace, tedy chvíle utrpení, ale i okamžiky bytostné radosti. Zkrátka situace, kdy jsme vytrženi z každodennosti a rutiny. Ty známe všichni dobře, doplňuje ředitelka Epoché Klára Klevisová Horáková.

Plzeňské Dny pro duševní zdraví zahájí v sobotu 7. října ve 14 hodin v Moving Station dva zážitkové workshopy, které jsou volně přístupné veřejnosti a dávají tak každému možnost nahlédnout pod pokličku psychoterapeutické práce. Jak se pokusit porozumět snům a snění v mezních situacích nás naučí pražský psychoterapeut Lukáš Králíček a jak mocnou průvodkyní podvědomí může být hudba, nás ve svém workshopu přesvědčí Jana Fojtíčková. V 16.30 se s osobní zkušenosti ze života s depresí v mladém věku připojí jedna ze zakladatelek organizace Nevypusť duši, Marie Salomonová, která se rozpovídá o tom, co jí pomohlo, a jak se žije s diagnózou „úzkostně depresivní porucha“. Ve stánku organizace Nevypusť duši si také můžete vyzvednout příručku Sedm zásad zdravé psychohygieny a manuál pro blízké.

Během celého sobotního odpoledne a večera máte také možnost v kino sálu Moving Station shlédnout čtyři úspěšné filmy z festivalu Jeden svět. Produkce láká diváky na silné a intimní snímky jako Aminin profil pojednávající o moci sociálních sítí, film Hiphop-erace sledující partičku novozélandských seniorů, jejichž věkový průměr se blíží devadesátce a skoro všichni vlastní umělou kloubní náhradu, a která to se chce se svým hiphopovým tanečním vystoupením dotáhnout až do Las Vegas nebo třeba na provokativní snímek Iránský rave o ilegálních rave party v poušti, které provází strach z razií, bití a vězení.

Bohatý je ale i divadelní program. V sobotu po obědě proběhne interaktivní představení studia Damůza Deset-dvacet-sova! pro děti od čtyř let a jejich rodiče. Od 18.40, tedy hned po po slavnostním zahájení letošního ročníku festivalu, bude foyer „Jižáku“ patřit slam poetry v podání dvou slavných plzeňských „pouličních básníků“ Michala Vybírala a Bohdana Bláhovce. Od 19 hodin pak začíná netradičně pojaté divadelní představení Máj od soubooru TEArTR RAJDO a sobotní večer v Moving Station uzavře koncert folkově jazzového dua Adams Emily.

V rámci festivalu se můžete přijít podívat na výstavu komiksů kreslíře Stanislava Setinského, které vycházely na pokračování v časopisu Respekt v rámci projektu „Ti, kterým se vyhýbáme“. Kresby například vysvětlují, proč depresivním lidem neradit, že nemají být smutní.

V úterý 10. října dopoledne, tedy v Mezinárodní den duševního zdraví, proběhne ve velkém sále Moving station pracovní setkání k reformě psychiatrie v Plzeňském kraji, které moderuje Robert Elva Frouz.

Odpoledne se můžete těšit na mini konferenci zabývající se filosofickými kořeny psychoterapie na téma „mezní situace“. O tzv. schizoanalýze promluví pražský psychiatr a psychoterapeut Martin Petrovský, o přátelské psychoterapii Leoše Horáka a zpracovávání smutku i znovuzrození člověka terapeutka Blanka Doležalová, a s tím, jak řeč prochází krajní zkušeností, nás seznámí filosof Filip Timingeriu. Kazuistikou ho doplní terapeutka Tereza Králíčková.

Dny pro duševní zdraví 2017 zakončí v již tradičně bohoslužba za duševní zdraví a na připomínku pánů Leoše Horáka a Jiřího Bláhovce s biskupem Tomášem Holubem v kostele Nanebevzetí Panny Marie („ U františkánů“). Podrobný program festivalu Dny pro duševní zdraví v Plzni najdete na webových stránkách nebo na facebooku.

Vstup na všechny akce je volný. Srdečně zveme odbornou i širokou veřejnost.

Klára Klevisová Horáková, ředitelka Epoché
a Martin Fojtíček, koordinátor reformy psychiatrie pro Plzeňský krajCopyright © 2000-2018 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky