Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Neděle 16. prosinec 2018 | Svátek má Albína
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Blahoslavená Aneta

Foto: ČT1 / Reportéři ČT

Blahoslavená Aneta

Medical Tribune 1/2018
23.01.2018 12:38
Zdroj: MT
Autor: doc. MUDr. Petra Tesařová, CSc.
Začátkem měsíce ledna uspěla naše pacientka Aneta u Městského soudu v Praze se svojí žalobou na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu.

Ta jí odmítla uhradit standardní léčbu první linie metastazujícího HER2 pozitivního karcinomu prsu, kterým onemocněla v těhotenství. Aneta se rozhodla, že dokud s žádostí o úhradu neuspěje, bude si terapii hradit sama s pomocí rodiny a přátel, což už sedm měsíců praktikuje, přestože jedna aplikace v třítýdenním intervalu stojí 80 000 korun. Je jednou z mála nemocných s generalizovanou malignitou, která se dožila rozsudku v rámci své kauzy. Při nevyzpytatelnosti a délce soudních sporů je nejisté, jak nakonec celý případ skončí, nicméně současný rozsudek je významným precedentem, který zásadně otřásl dosavadní praxí, podle níž může pojišťovna uhradit požadovanou léčbu jen tehdy, pokud neexistuje žádná jiná hrazená možnost, bez ohledu na její objektivní účinnost, vycházející z dat klinických studií. Problémem není jen nelogičnost tohoto pravidla, ale také naprostá netransparentnost jeho uplatňování. Ve stejné době, kdy 27letá Aneta marně žádala o úhradu své terapie, jiné naše nemocné se stejnou nemocí ve stejné fázi s žádostí o stejnou léčbu bez problémů uspěly. Paradoxní je, že tato terapie byla pojišťovnou bez nutnosti žádat do ledna 2017 hrazená a opět získala úhradu od února letošního roku. Malá racionalita, chybějící konzistence v přístupu k nemocným a individuální krutost rozhodnutí ukazuje, že to není funkční nástroj řešení přístupu nemocných k nákladné léčbě. Odborná veřejnost už delší dobu volá po průhledném a spravedlivém systému, který by současnou situaci napravil.

Není vyloučené, že si nemůžeme nebo nebudeme moci dovolit hradit všechnu velmi nákladnou léčbu, jejíž nabídka exponenciálně roste, pak by o tom ale měla proběhnout otevřená debata a její konsensus by měl být dostupný všem občanům. Právě nedostatečná transparentnost a nerovný přístup nemocných k léčbě vzbuzuje k našemu zdravotnictví zbytečnou nedůvěru veřejnosti.

Tiše, pokorně a obdivuhodně statečně bojuje Aneta o svoje přežití a čas strávený se svým malým dítětem, ale zároveň bojuje i o osud všech ostatních pacientů ve stejné situaci. Bojuje, aby oni už bojovat nemuseli.Copyright © 2000-2018 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky