Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Úterý 23. duben 2019 | Svátek má Vojtěch
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Krátce

Krátce

Medical Tribune 4/2018
20.03.2018 14:13
Zdroj: MT
Autor: uza

SYNDROM BÍLÉHO PLÁŠTĚ NENÍ NEŠKODNÝ

Syndrom bílého pláště je název pro poruchu, kdy se u pacienta v přítomnosti lékaře, často oblečeného právě v bílém, objeví vysoký krevní tlak. U některých lidí, kteří mají krevní tlak normální, se při návštěvě lékaře jeho hodnoty jen zvýší. Tomuto jevu se říká efekt bílého pláště. Podle nedávné studie asi 15 až 30 procent pacientů s vysokým krevním tlakem naměřeným v ordinaci může trpět právě syndromem bílého pláště.

Odborníci ale nejsou přesvědčeni, že jde pouze o důsledek nervozity a úzkosti v neznámém lékařském prostředí. Zdá se, že jde o signál skrytých problémů s krevním tlakem, nejspíše o předchůdce skutečné hypertenze. Tito lidé mají rovněž vyšší pravděpodobnost dalších kardiovaskulárních onemocnění. Přitom pečlivá diagnóza je základem pro správnou léčbu.Jak syndrom bílého pláště zvládnout?

Zásadou je neomezit se pouze na jedno měření, ale zjišťovat hodnoty opakovaně. Ovšem opakované měření krevního tlaku v ordinaci může vyvolávat syndrom bílého pláště pokaždé znovu. Proto se výše krevního tlaku odečítá pomocí domácích přístrojů, a především z kontinuální monitorace krevního tlaku (holteru) po dobu jednoho až dvou dnů.

Jako prevence se doporučují relaxační techniky – dechová cvičení nebo meditace. Jedno ze cvičení zapojuje smysly – dotyčný má napočítat tři věci, které kolem sebe vidí, dvě, které slyší, a jednu, jíž se může dotknout. Tímto postupem se přestane tolik soustředit na to, co ho stresuje. Někdy pomáhá nechat pacienta uvolnit chvíli v klidné místnosti, případně opět využít výše popsaná dechová či relaxační cvičení.

Každopádně je třeba při projevech syndromu bílého pláště zpozornět a zjistit, zda se za ním neskrývají jiné vážnější potíže.

Normální krevní tlak má hodnotu 120/80 mm Hg, za hypertenzi se považují hodnoty nad 140/90 mm Hg. Její riziko zvyšuje obezita, nedostatek fyzické aktivity, kouření a nadměrná konzumace alkoholu, stres, vysoký příjem soli, rodinná anamnéza, vyšší věk, poruchy funkce štítné žlázy, spánková apnoe, onemocnění ledvin a genetické faktory.


Zdroj: Tientcheu D, Ayers C, Das SR et al. Target Organ Complications and Cardiovascular Events Associated With Masked Hypertension and White‑Coat Hypertension: Analysis From the Dallas Heart Study. J Am Coll Cardiol. 2015 Nov 17;66(20):2159–2169. doi: 10.1016/j.jacc.2015.09.007


INHIBICE ENZYMU MŮŽE ZVRÁTIT MYELINOVÉ POŠKOZENÍ A ZLEPŠIT FUNKCI KONČETIN

Inhibice enzymu ovlivňujícího zapínání a vypínání genů může zvrátit poškození myelinového obalu neuronů, a tím zlepšit hybnost. To může mít velký význam pro možnost terapie roztroušené sklerózy.

Nová studie prokázala potenciál přechodné inhibice histon deacetylázy 3 (HDAC3) pro zlepšení periferní myelinové opravy. Tento enzym modifikující histon (histony jsou bazické proteiny, neboť obsahují hodně argininu a lysinu) zpomaluje produkci myelinu u nervů, které se vytvářejí, nebo po jejich poškození. Poškození myelinových obalů způsobuje ztuhlost a oslabení končetin, vyčerpání a bolest.

Vědci na myších s poškozením sedacího nervu ukázali, že „opravu“ myelinu zajišťuje epigenetický mechanismus, který lze ovlivnit terapií. Tento proces nezasahuje do genové sekvence DNA.

Enzym HDAC3 bránil tvorbě myelinové pochvy. Důsledkem pak je poškození komunikace mezi centrálním nervovým systémem a periferií. Dočasná inhibice HDCA3 významně zrychlila vytváření myelinu, který pomáhá chránit periferní nervstvo. To u zkoumaných hlodavců podpořilo zlepšení funkce dříve poškozených periferních nervů.

Ovšem blokování HDAC3 musí být přesně načasované – příliš dlouhá doba inhibice totiž vede k nadměrnému růstu myelinu. Kolem nervových buněk by se tak vytvořila příliš silná „izolační“ vrstva, což rovněž způsobuje funkční potíže. Výzkumný tým proto inhibici zastavil v kritické fázi regenerace, kdy se vytvořil dostatek myelinu pro obnovení hybnosti – ale ne víc.

Další výzkum se bude týkat aplikace uvedených zjištění na myších modelech onemocnění, která jsou způsobena myelinovým poškozením, jako je roztroušená skleróza. Následně chtějí přikročit ke klinickým testům u lidských pacientů.


Zdroj: He X, Zhang L, Queme LF et al. A histone deacetylase 3‑dependent pathway delimits peripheral myelin growth and functional regeneration. Nat Med. 2018 Mar;24(3):338–351. doi: 10.1038/nm.4483. Epub 2018 Feb 12Copyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky