Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pondělí 21. leden 2019 | Svátek má Běla
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Robot přispěje k lepším operačním výsledkům v onkologii

Robot přispěje k lepším operačním výsledkům v onkologii

Medical Tribune 9/2018
09.05.2018 10:29
Zdroj: MT
Autor: nam

Komplexní onkologické centrum ve Fakultní nemocnici v Motole bude pro své pacienty využívat operačního robota. MT hovořila s přednostkou Onkologické kliniky 2. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice v Motole a předsedkyní České onkologické společnosti ČLS JEP docentkou MUDr. Janou Prausovou, Ph.D., MBA, o přínosech moderní operační léčby pro onkologické pacienty.  • Paní docentko, jaké výhody vidíte v operování onkologických pacientů robotem?

Základním principem správné onkologické operativy je široký přístup, dobrá viditelnost tumoru a dobré hojení, a to robot zajišťuje. To znamená, že i rekonvalescence pacienta bude daleko kratší a umožní rychlý přístup k onkologické následné léčbě.

Metodika centralizace péče, kterou se řídíme, povede k tomu, že k robotu přitáhneme pacienty, kteří by jinak zůstávali na malých pracovištích, kde se určitých operací dělá nízký počet, tím myslím dvě, tři za rok. Tak nízký počet znamená riziko ne zcela adekvátního výkonu, protože jenom ten, kdo operuje často, to opravdu umí. Není to o tom, jestli je někdo lepší nebo horší, je to praxe, která zaručuje kvalitu. Takže to je určitě další aspekt.

A další je centralizace rozhodnutí multidisciplinárního týmu o diagnosticko‑terapeutickém postupu, který se tím pádem centralizuje tam, kde je robot, a tudíž i onkologická léčba bude správně nastavena.  • Znamená to, že časem by se operovali roboticky všichni onkologičtí pacienti, nebo by to bylo jenom pro určité fáze choroby a určité typy nádorů?

To je asi spíš otázka pro chirurgy, nicméně indikace se do budoucna určitě budou rozšiřovat. Tady jde o techniku výkonu a o nácvik příslušného terénu a operace. Mluví se o nádorech v oblasti hlavy a krku, v hrudníku, v břiše, takže určitě se spektrum robotických operací rozšiřovat bude a bude to ku prospěchu pacientů.Copyright © 2000-2018 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky