Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Sobota 17. listopad 2018 | Svátek má Mahulena

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Jižní Súdán: Tisíce lidí uvázly mezi frontovými liniemi

zdroj: MSF

Jižní Súdán: Tisíce lidí uvázly mezi frontovými liniemi

01.06.2018 10:17
Zdroj: Lékaři bez hranic
Autor: Tisková zpráva
Nová vlna násilí decimuje od konce dubna oblasti Leer a Mayendit na severu Jižního Súdánu. Tisíce lidí uvázly mezi bojovými liniemi, útočí se i na zdravotnická zařízení. Místní obyvatelé nemají kvůli těžkým bojům přístup k základním službám.

Místní obyvatelé nemají kvůli těžkým bojům přístup k základním službám jako je lékařská péče, uvedla mezinárodní humanitární a zdravotnická organizace Lékaři bez hranic/Médecins Sans Frontières (MSF).

Ženy, muži i děti v oblastech Leer a Mayendit čelí extrémní míře násilí, včetně hromadného znásilňování a zabíjení. Vesnice jsou drancovány a vypalovány. Zásoby jídla a osobní majetek jsou ničeny.

„Přišli do vesnice v šest hodin ráno, když jsme ještě spali. Probudili jsme se a utíkali. Neměli jsme čas si s sebou cokoliv vzít,“ popsala matka devíti dětí. „Viděla jsem, jak střílejí do lidí. Mého syna zasáhla střela přímo do hrudi. Začali zapalovat domy, když byli uvnitř ještě lidé. Nejhorší na těchto útocích je způsob, kterým ničí úplně všechno.“

Boje už donutily tisíce civilistů hledat úkryt kdekoliv, kde je to možné – v buši, v bažinách, na ostrovech. Někteří lidé museli kvůli opakujícím se útokům utíkat už několikrát.

„Vesnice, do které jsme přišli hledat lékařskou pomoc, se také stala terčem útoku. Zaútočili na ní stejní lidé. Tentokrát jsme však neměli šanci utéct, takže jsme se skryli tím, že jsme si lehli na zem. Nenašli nás. Když se situace uklidnila, utekli jsme do buše,“ přibližuje dále už zmíněná žena.

Lidé jsou už více než čtyři týdny bez přístupu k čisté vodě, jídlu a přístřeší. Dostupnost lékařské péče je rovněž velmi omezená. Nejvíce ohroženi nemocemi jsou ti nejzranitelnější, děti a těhotné ženy.

„V současné době se nejčastěji setkáváme s případy akutních průjmů, infekcemi dýchacích cest nebo kožními infekcemi. A také s muskuloskeletálními poruchami, které se u pacientů projevují bolestí svalů či kloubů,“ uvedla Giorgia Brown, koordinátorka zdravotní péče Lékařů bez hranic v Jižním Súdánu. „Všechny tyto zdravotní problémy souvisí se špatnými životními podmínkami. S nadcházejícím obdobím dešťů by mohlo onemocnět ještě více lidí.“

Lékaři bez hranic ošetřují i oběti sexuálního násilí

Komunitám, ke kterým bylo možné se dostat, Lékaři bez hranic poskytují základní zdravotní péči. Řada těchto lidí zažila i sexuální násilí.

„V jedné z vesnic, do které jsme se dokázali dostat, jsme za 48 hodin ošetřili jednadvacet lidí, kteří zažili sexuální násilí. Pár dní na to, v jiné oblasti, jsme ošetřili dalších dvacet lidí. Jejich počty jsou hluboce znepokojující, podotkla Giorgia Brown. „Avšak víme, že mnoha přeživším se žádné péče nedostalo. Lidé se stále skrývají v buši a bažinách, protože mají strach z pokračujícího násilí. Nemají tak přístup k základním službám včetně zdravotní péče. Dokud násilí neustane, nemůžeme se k těmto lidem dostat, abychom jim poskytli léčbu, kterou potřebují.“

Kromě toho odřezávají místní obyvatele od potřebné zdravotní péče také útoky na zdravotnická zařízení. Ve dvou místech, kde Lékaři bez hranic pracují, byly jejich zdravotnické zásoby vyrabovány a zdravotnická zařízení zničena.

Současné boje v oblastech Leer a Mayendit jsou další kapitolou v nemilosrdném konfliktu, který pustoší region už roky. Civilisté se stávají přímými terči všech válčících stran. Jsou odsouzeni k životu na útěku, pro který je příznačný špatný přístup k vodě, jídlu, přístřeší a život zachraňující lékařské péči.

Lékaři bez hranic proto vyzývají všechny ozbrojené strany konfliktu, aby okamžitě zastavily násilí vůči obyvatelům v oblastech Leer a Mayendit.

Lékaři bez hranic) pracují v oblasti dnešního Jižního Súdánu od roku 1983. Poskytují zdravotní péči v mnoha místech země, kde je přístup k lékařské a humanitární pomoci omezený. V souladu se svými principy nezávislosti, neutrality a nestrannosti jsou Lékaři bez hranic schopni rychle reagovat na krizové situace a poskytovat zdravotní pomoc čistě na základě potřeb pacientů a bez ohledu na jejich náboženství, etnickou příslušnost nebo politické přesvědčení. Lékaři bez hranic mají momentálně v Jižním Súdánu šestnáct projektů.


Copyright © 2000-2018 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky