Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Neděle 17. únor 2019 | Svátek má Miloslava
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

FDA upozorňuje na rizika užívání benzokainu u kojenců

FDA upozorňuje na rizika užívání benzokainu u kojenců

Medical Tribune 14/2018
25.06.2018 10:59
Zdroj: MT
Autor: pak
Americký úřad pro potraviny a léčiva (FDA) vydal upozornění, aby léčivé přípravky obsahující benzokain, určené k topickému podání, nebyly užívány k tlumení bolesti při prořezávání zubů v dětském věku.

U dětí mladších dvou let by tyto přípravky neměly být užívány vůbec. Důvodem je riziko rozvoje methemoglobinémie.

Přípravky s benzokainem určené k perorálnímu podání by měly být podle FDA podávány pouze dospělým pacientům nebo dětem starším dvou let. Přípravky mají nepříznivý poměr rizik a přínosů při tlumení bolesti v dutině ústní, například při růstu zubů u kojenců. Benzokain je lokální anestetikum, které ulevuje od bolesti způsobené podrážděním či poraněním v ústech, a může být obsaženo v přípravcích ve formě gelu, spreje, roztoku či pastilek. Pacienti, kteří užívají přípravky obsahující benzokain, by měli být podle FDA dostatečně poučeni o příznacích methemoglobinémie i nutnosti vyhledat lékařskou pomoc při podezření na tento stav.

Při methemoglobinémii může docházet k hypoxii kvůli vysokému množství methemoglobinu v krvi. Příznaky se objevují v řádu minut až hodin po užití benzokainu, patří k nim cyanóza, dušnost, dezorientace a zrychlená srdeční akce. Od roku 1971 eviduje FDA více než 400 takových případů. Riziko komplikací methemoglobinémie je vyšší u pacientů s astmatem, srdečními onemocněními a také u starších osob. FDA vyzval výrobce, kterých se tato problematika týká, aby ke svým produktům připojili upozornění související se správným užíváním přípravku a kontraindikacemi. FDA bude i nadále monitorovat bezpečnost a účinnost volně prodejných přípravků s benzokainem. V souvislosti s bezpečnými metodami tišení bolesti při prořezávání zubů odkazuje na Americkou pediatrickou akademii a její doporučení používat kousací kroužky a další podobné pomůcky.

Zdroj: https://www.jwatch.org/fw114208/2018/ 05/24/fda‑otc‑benzocaine‑contraindicated‑teethingCopyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky