Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 23. leden 2019 | Svátek má Zdeněk
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Metoda ASMR: vědci ve studii potvrdili relaxační účinky, které mohou prospívat psychice i celkovému zdraví

foto: JupiterImages

Metoda ASMR: vědci ve studii potvrdili relaxační účinky, které mohou prospívat psychice i celkovému zdraví

15.07.2018 23:30
Zdroj: MT
Autor: svat
Autonomní senzorická meridiánová reakce (ASMR) se popisuje jako prožívání velmi příjemných až slastných pocitů prostřednictvím různých audiovizuálních podnětů, nejčastěji zvuků. Podle vědců ale může tento jev také snižovat srdeční frekvenci a přispívat ke zlepšení celkové pohody a zdraví.

Vznik fenoménu ASMR je spojen s internetem. Speciální ASMR videa na webových stránkách jako Reddit nebo Youtube si v posledních letech získaly miliony příznivců, kteří při jejich sledování prožívají pocity uvolnění a příjemného mravenčení, které začíná v oblasti temene hlavy a dále se rozlévá po těle. Tento „mozkový orgasmus“, ke kterému se někdy ASMR přirovnává, vyvolávají především zvukové podněty jako například šeptání nebo šustění papíru.

Ačkoliv je tento jev známý už od roku 2010, do této doby velkou pozornost vědců nevzbuzoval.

Vědci z University of Sheffield se rozhodli zjistit, zda má sledování ASMR videí pouze pozitivní relaxační a antistresový účinek nebo může mít i nějaký fyziologický přínos. Výsledky jejich vědecké práce byly publikovány v časopise PLOS One.

Výzkum online i v laboratoři

Vědecký tým pod vedením doktorky Giulie Poerio provedl celkem 2 studie. První studie, které se zúčastnilo přes 1 000 dobrovolníků, probíhala přímo online při sledování ASMR videí a kontrolních videí. Po shlédnutí videí vyplnili účastníci dotazník, ve kterém uvedli, jak často prožívali během videí pocity spojené s ASMR a jakou emoci v nich konkrétní video vyvolalo. Pokud účastníci při sledování ASMR videí pociťovali příjemné pocity, měli popsat konkrétní podnět, který v nich pocity vyvolal. Po vyhodnocení dotazníku se zjistilo, že lidé s častějším prožitkem ASMR uváděli vyšší míru vzrušení a klidu a také menší pocit stresu nebo smutku.

Druhá studie se přesunula do laboratorního prostředí, ve kterém se navíc monitorovaly a hodnotily fyziologické změny. Do této studie se zapojilo 110 dobrovolníků, mezi kterými byli lidé s prožitky ASMR i lidé, kteří tyto prožitky neměli. Obě skupiny se stejně jako v první studii dívali na AMSR i kontrolní videa a po shlédnutí vyplňovali dotazník ohledně jejich prožitků během videí. Na začátku studie a během promítání jim vědci měřili některé fyziologické funkce jako srdeční frekvenci a elektrodermální aktivitu kůže.

ASMR snižuje srdeční frekvenci

Experiment ukázal, že lidé s prožitky ASMR měli během projekce videí v průměru o 3,14 tepů nižší srdeční frekvenci než lidé bez ASMR.

Podle vedoucí studie Giulie Poerio se potvrdilo, že ASMR videa skutečně mohou u některých lidí, kteří se při jejich sledování subjektivně cítí příjemně, navozovat relaxační účinek, který se objektivně projevuje poklesem srdeční frekvence. Poerio dodává, že zjištěné fyziologické změny jsou srovnatelné s výsledky jiných relaxačních technik na zmírnění stresu jako hudby nebo metody mindfulness.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/322241.phpCopyright © 2000-2018 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky