Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Neděle 19. srpen 2018 | Svátek má Ludvík
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Očkování proti HPV v těhotenství a riziko spontánního potratu

Foto: Shutterstock

Očkování proti HPV v těhotenství a riziko spontánního potratu

07.08.2018 12:04
Zdroj: MT
Autor: pak
Obecně vzato se vakcinace v období těhotenství až na některé výjimky nedoporučuje. Mohou ovšem nastat situace, kdy je žena očkována, aniž by o svém těhotenství věděla. Na hodnocení rizik očkování kvadrivalentní vakcínou proti lidským papilomavirům (HPV) během gravidity se zaměřila retrospektivní observační studie.

Na hodnocení rizik očkování kvadrivalentní vakcínou proti lidským papilomavirům (HPV) během gravidity se zaměřila retrospektivní observační studie. Její výsledky byly publikovány v časopise Obstetrics & Gynecology.

Popis studie

V rámci studie byly zkoumány zdravotní záznamy 2800 žen, které byly očkovány minimálně jednou dávkou vakcíny proti HPV v době buď 16–22 týdnů před posledním menstruačním cyklem (919 žen), 6 týdnů před poslední menstruací (986 žen), nebo během prvních 19 týdnů těhotenství (895 žen). Průměrný věk žen v prvních dvou skupinách byl 22,4 let, u skupiny, jež byla očkována v těhotenství, dosahoval věkový průměr 21,4 let. Z hodnocení byly vyloučeny ženy, které prodělaly spontánní potrat před 6. gestačním týdnem.

Výsledky

Ke spontánnímu potratu došlo ve skupině žen, které byly očkovány v největším časovém intervalu před otěhotněním, v 10,4 % případů. Ženy očkované 6 týdnů před posledním menstruačním cyklem prodělaly spontánní potrat v 11,2 % případů. Ve skupině očkované proti HPV během první poloviny těhotenství byl potrat zaznamenán u 8,5 % žen. Z výsledků studie vyplývá, že u žen, které nevědomky absolvují očkování proti HPV po otěhotnění, není potvrzeno vyšší riziko spontánního potratu. Současná praxe, kdy se před vakcinací lékaři dotazují žen, zda nejsou těhotné a tuto skutečnost nijak objektivně nekontrolují, se jeví s ohledem na výsledky studie jako dostačující a bezpečná.

Zdroj: https://www.jwatch.org/na47100/2018/08/01/more-evidence-inadvertent-hpv-vaccination-during-earlyCopyright © 2000-2018 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky