Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Čtvrtek 04. březen 2021 | Svátek má Stela

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Ad Situace s dostupností léčivých přípravků v českých lékárnách není černobílá (MT 17/2017, str. A6)

Foto: Shutterstock

Ad Situace s dostupností léčivých přípravků v českých lékárnách není černobílá (MT 17/2017, str. A6)

20.09.2018 18:50
Autor: PharmDr. Magdalena Vančáková
Exkluzivní vyjádření vedoucí lékárnice PharmDr. Magdaleny Vančákové z malé lékárny uprostřed Prahy pro SÚKL a MT.

Milý SÚKLe,

Vaše vyjádření v MT jsem si četla dnes u oběda. Mému zažívání to příliš neprospělo a můj obvykle nízký tlak nebezpečně stoupl.

Budu zde stručně komentovat jednotlivá Vaše „zjištění“, uvedená ve výše uvedeném článku.

Endiaron – poslední balení jsme doprodali 27. 2. 2018, další se nám podařilo objednat až 2. 7. 2018. Takže výpadek byl mnohem delší, než uvádíte. Jaké jiné volně prodejné chemoterapeutikum na střevní infekce jsem v těch čtyřech měsících měla svým pacientům nabídnout? Dá se to nazvat krátkodobý výpadek?

Cilkanol jsem naposledy sehnala 22. 6. Stále není. Tomu také neříkám krátkodobý výpadek. Venoruton mnoho lidí odmítá. Nelze sehnat jakýkoli lék s ciprofloxacinem. Není Clostilbegyt, Tamoxifen. Čím je mohu nahradit? Jaké mohu nabídnout řešení? Poraďte, ráda si Vaši radu vyslechnu.

Virgan je lék ze skupiny virostatik, obsahuje ganciklovir. Maxidex obsahuje kortikoid dexamethason. Dá se dlouhodobý výpadek jediného dostupného léku pro lokální terapii herpetické oční infekce nahradit dovezením léku s kortikoidem? A může odborník ze SÚKLu vůbec použít takový nesmyslný příklad? A opět. Poraďte, prosím. Co mám říci pacientovi s herpetickou infekcí oka? Že má počkat, až se lék za pár měsíců objeví?

A ten „důkaz“ z terénu? Škoda slov. V naší lékárně také najdete k dnešnímu dni třeba zásobu Duodartu. Mám ho tu, protože jsem ho sehnala v okamžiku, kdy se na několik hodin objevil na distribuci. Vzala jsem ho hodně, mám za rohem urologii. Utopila jsem v něm spoustu peněz, které mi pak chybějí jinde. Stejně tak to dělám s léky pro oční lékařku odnaproti. A že tam těch výpadků v poslední době bylo také dost. Xalacom, Tobrex, Tobradex, Maxitrol… Nicméně pokud by do naší lékárny zavítal pacient s receptem na zmiňovanou Keppru, vyslala bych ho hledat tu vaši vzorovou lékárnu kdesi za devatero lesy a devatero horami. Já ji objednat nemohu. Sklady distributorů zejí prázdnotou. Nebo ji mají jenom pro někoho? Kdoví, pravdu zjistit nemohu. Endiaron už pochopitelně máme také…

A co na závěr? Zkuste se někdy postavit v kterékoli lékárně za táru. Možná pochopíte, jak je ubíjející vysvětlovat celý den lidem, že něco opět není. A třeba pak zjistíte, že chyba není v neochotě a neschopnosti lékárníků…

PharmDr. Magdalena VančákováCopyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky