Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Čtvrtek 21. listopad 2019 | Svátek má Albert
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

VZP plánuje v roce 2019 navýšit rezervy

foto: Shutterstock.com

VZP plánuje v roce 2019 navýšit rezervy

Medical Tribune 19/2018
08.10.2018 08:58
Zdroj: MT
Autor: Adéla Čabanová
Všeobecná zdravotní pojišťovna plánuje příští rok hospodařit s mírným přebytkem. Počítá také s další centralizací specializované péče. Zdravotně pojistný plán pro rok 2019 schválila koncem září správní rada.

Podle plánu vydá příští rok VZP na zdravotní služby celkem 186,1 miliardy korun, tedy o 15 miliard více než letos. To představuje růst o 8,7 procenta. „To je největší meziroční růst v historii Všeobecné zdravotní pojišťovny. Zdravotně pojistný plán zakládá pojištěncům jistotu, že o ně bude postaráno. Pokryta bude všechna plánovaná péče, plus je tam rezerva i na moderní péči, která v průběhu roku přijde,“ uvedla předsedkyně správní rady prof. MUDr. Věra Adámková, CSc., a zdůraznila, že plán počítá i s další tvorbou rezerv. „Víme ze života, že nejsou jen léta tučná, ale dobrý hospodář musí počítat s tím, že přijdou léta hubená,“ řekla. Podle předpokladu VZP je Česko už za vrcholem ekonomického cyklu, v odhadech růstu ekonomiky a růstu mezd je o něco opatrnější než ministerstvo financí.

Tvorba rezerv podle plánu v příštím roce zpomalí, i příští rok má ale VZP hospodařit s přebytkem, a to 0,9 mld. Kč. Letošní rok zřejmě VZP uzavře s rekordním pozitivním hospodářským výsledkem. „V roce 2018 VZP ČR očekává rekordní hospodářské výsledky minimálně za posledních deset let. Postupně jsou tvořeny finanční rezervy, které jsou určené pro období hospodářské stagnace nebo poklesu,“ píše se v návrhu zdravotně pojistného plánu.

Výrazné meziroční nárůsty nákladů očekává největší zdravotní pojišťovna za stomatologickou péči, kde se mění úhrady výplní kvůli omezování amalgámu, na příplatky pro sestry ve směnném provozu a také na léčiva podávaná ve specializovaných centrech (viz tabulku). Za rizikovou považuje VZP situaci kolem léků hrazených jen přes paragraf 16 pro případy, kdy není dostupná jiná léčba.

Během roku 2019 čeká VZP jednání s nemocnicemi a jejich zřizovateli o rámcových smlouvách. S některými sice uzavřela rámcové smlouvy na pět let již letos, s dalšími se ale zatím o dalším fungování nedohodla a prodloužila jim smlouvy do konce roku 2019.

Ve smluvní politice hodlá VZP posilovat následnou a dlouhodobou lůžkovou péči a poskytování zdravotních služeb u pacientů doma. U akutních nemocnic pak bude pojišťovna preferovat spojené lůžkové fondy. „Prioritou bude i nadále zajištění personálního zabezpečení poskytovaných zdravotních služeb se zaměřením na erudici a efektivní využití zdravotnického personálu, centralizaci specializované péče a vysoce specializované péče a eHealth. Současně bude podporován přesun vybrané operativy u plánovaných zákroků do režimu jednodenní péče na lůžku a nasmlouvávání spojených lůžkových fondů,“ avizuje plán.Copyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky