Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 12. srpen 2020 | Svátek má Klára
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Diabetes mellitus typu 3c je často zaměňován za diabetes 2. typu

Foto: Shuttesrtock

Diabetes mellitus typu 3c je často zaměňován za diabetes 2. typu

11.09.2018 10:08
Zdroj: MT
Autor: pak
Britští odborníci upozorňují, že diabetes mellitus (DM) 3. typu označovaný jako 3c je v mnoha případech zaměňován za DM 2. typu. Dokládají to zjištění britské studie zveřejněné v časopise Diabetes Care.

Nesprávná diagnóza není výjimkou

Autoři retrospektivní kohortové studie identifikovali ve více než 2,3 milionech lékařských záznamů z Velké Británie z let 2005–2016 téměř 32 000 nově diagnostikovaných dospělých pacientů s diabetem. V rámci této skupiny byla u 1,5 % pacientů stanovena nesprávná diagnóza DM 2. typu, přestože se jednalo o diabetes typu 3c. Další 1 % pacientů bylo označeno za diabetiky 1. typu, přestože spadali též do skupiny diabetu typu 3c. Správná diagnóza (DM typu 3c) byla stanovena u méně než 3 % pacientů.

Diabetes typu 3c

I když se diabetes typu 3c týká jen malého počtu pacientů s DM, je tento typ diabetu podle odborníků z britské univerzity v Surrey častější, než se dosud předpokládalo. DM 3c se rozvíjí následkem poškození pankreatu a první příznaky se mohou objevit až několik let po zánětu slinivky břišní, jiném onemocnění postihující tuto žlázu či po operaci pankreatu. Při DM typu 3c neprodukuje slinivka břišní dostatečné množství inzulínu a běžně ho provázejí také poruchy trávení. Praktičtí i odborní lékaři by si měli být vědomi rostoucí incidence tohoto typu diabetu, neboť pacienti s diabetem 3c potřebují užívat kromě inzulínu také trávicí enzymy. Bez přesné diagnózy se těmto pacientům ovšem nedostává adekvátní léčby. Medián věku při potvrzení diagnózy diabetu souvisejícího s předchozím onemocněním slinivky je 59 let a onemocnění je častější než diabetes 1. typu (2,59 případů na 100 000 osobo-roků versus 1,64 případů na 100 000 osobo-roků).

Zdroj: https://www.news-medical.net/health/Type-3c-diabetes-commonly-mistaken-for-type-2-diabetes-study.aspxCopyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky