Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Neděle 17. leden 2021 | Svátek má Drahoslav
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Přibývá žalob na paragraf 16

foto: shutterstock.com

Přibývá žalob na paragraf 16

Medical Tribune 22/2018
29.10.2018 09:21
Zdroj: MT
Autor: ač
Absence reformy úhrad nemocnic může podle ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeňka Kabátka ohrozit fungování zdravotnictví. Uvedl to na konferenci Udržitelnost financování léčebné péče, kterou pořádala Academy of Health Care Management.

Žalob, kterými pacienti rozporují zamítavá stanoviska zdravotních pojišťoven na uhrazení zdravotních služeb na paragraf 16 o výjimečné léčbě, přibývá. Souvisí to mimo jiné s tím, jak se pacienti lépe orientují v existující moderní léčbě a ve svých nárocích. Pro debatu o tom, jak je nárok pacienta v tuto chvíli v zákoně nastaven, bude zásadní rozhodnutí nejvyššího správního soudu, které zatím nepadlo. „Je předčasné dělat závěry ze soudních rozhodnutí, která dnes máme. Zásadní bude rozhodnutí nejvyššího správního soudu. Můžeme se dočkat i ústavní stížnosti,“ uvedla Jolana Těšinová, předsedkyně Společnosti medicínského práva.

Poskytovatelům zdravotních služeb podle ní hrozí další nový typ žalob. A to od pacienta, kterému pojišťovna zamítne úhradu podle paragrafu 16, ale soud mu dá za pravdu, že ne ni měl nárok, poskytovatel léčbu nenasadil, a pacientovi se zhoršil zdravotní stav. „Žaloba bude patrně podána na pojišťovnu i na poskytovatele,“ varuje Těšinová.

Národní rada osob se zdravotním postižením chce prosadit změnu paragrafu 16 tak, aby už pacientovi negarantoval úhradu jinak nehrazených služeb pouze, když je to „jediná možnost léčby“, ale „prokazatelně nejúčinnější“. Uvedl to předseda rady Václav Krása. „Při příští novele zákona bude debata o paragrafu 16,“ věří Krása.

VZP připravuje přesnější metodiku a spolupráci s odbornými společnostmi při rozhodování o uhrazení léčby na paragraf 16. „Chceme nastavit taková pravidla, aby k soudním sporům nedocházelo, nebo jen výjimečně,“ uvedl ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Podle něj jsou sice soudní spory o paragraf 16 pro zdravotní pojišťovnu nepříjemné, drahá centrová léčba ale podle něj stabilitu pojišťovny neohrožuje.

Kabátek: absence reformy ohrožuje zdravotnictví
Z hlediska udržitelnosti financování zdravotních služeb je paragraf 16 marginálie. Když se vedou diskuze o tom, že biologická léčba zničí český zdravotnický systém, tak se usmívám. To vůbec není pravda. Budou vstupovat nové nákladově významné léčivé přípravky. To je fakt, na který umíme reagovat. Jako pojišťovny jsme se naučily s těmito výzvami pracovat. Zvlášť v době ekonomického růstu.
Co může zničit český zdravotní systém, je další absence reformy, kterou potřebuje. Jestli budou úhradové mechanismy pořád směřovat k tomu, že dobrý manažer akutního lůžkového zařízení nedbá na to, jak kvalitně léčí a jak rychle vyléčí, ale na to, jestli se trefí mezi 96 a 103 (procenta produkce referenčního období, pozn. red.), tak tím bude zdravotnický systém ohrožen více.
Měli bychom mluvit o tom, jak nechat pojišťovenský systém pracovat. Jestli se mají pojišťovny chopit své role a svých kompetencí, nemůže tu zůstat systém úhrad, který je překonaný, neefektivní a nutí nás zejména u akutní lůžkové péče tvořit produkci, nikoli kvalitně léčit.
V ideálním světě bychom se nebavili o systému úhrad, ale o kontraktu, kdy zdravotní pojišťovna pro své klienty objednává službu, kterou pro ně potřebuje, a řádně ji svému poskytovateli platí. Vytváří prostředí, prostředí, kde umožní růst těm úspěšným. Ve chvíli, kdy umožníme růst těm úspěšným ve prospěch našeho klienta, musíme také řešit ty neúspěšné.
Platba za kvalitu, rychlost, dostupnost služby, to je téma, které musíme otevřít. Pokud otevřeno bude, může to vést k dlouhodobé udržitelnosti systému zdravotnictví.
Zdeněk Kabátek, ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny na konferenci Udržitelnost financování léčebné péče


Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky