Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Úterý 21. květen 2019 | Svátek má Monika
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Ministryně Maláčová křísí povinné e-podání

Ministryně Maláčová křísí povinné e-podání

Medical Tribune 24/2018
26.11.2018 09:45
Zdroj: MT
Autor: ač

Poslanci budou rozhodovat o nasazení povinně elektronických neschopenek. Je to zmetek, říkají o projektu lékaři.Sněmovna bude jednat o elektronických neschopenkách. Projekt, který bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová (ANO) chtěla zastavit, zamýšlí současná ministryně Jana Maláčová (ČSSD) oživit a naplno spustit od ledna 2020. Původní termín spuštění měl být už v lednu 2019.

Kromě návrhu na odložení projektu na rok 2020 budou poslanci rozhodovat i o takzvané první fázi elektronických neschopenek. Podle té by už od července 2019 v souvislosti se zrušením karenční doby lékaři povinně posílali neschopenku na sociální správu přes e-podání. Oznámení o začátku a konci nemoci by zasílali nejpozději druhý pracovní den.

Už od roku 2010 mohou sociální správě lékaři posílat elektronicky díl neschopenky dobrovolně. Dělá to tak pár procent lékařů, k březnu e-podání využívalo 1 078 lékařů.

Jak citovala ČTK, místopředsedkyně opoziční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová při jednání sociálního výboru sněmovny nazvala přípravu několika zákonů o e-neschopence bramboračkou. Podle poslankyně není záruka, že po ročním odkladu do roku 2020 nebude nasazení projektu „opět zpackané“ a nebude se muset zase posouvat.

Proti elektronickým neschopenkám, zvláště pak proti povinnému e-podání, protestuje Sdružení praktických lékařů ČR (SPL) i Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP. Podle předsedy SPL MUDr. Petra Šonky je projekt elektronických neschopenek v současné podobě „otřesný“. „Lékař má České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) reportovat elektronicky a současně papírově. Na každou e-neschopenku padne pět papírů. A co je obzvlášť absurdní – zaměstnavatel se o nemoci svého zaměstnance nedozví online nic. Musí se dotázat na ‚sociálce‘, jestli má jeho zaměstnanec neschopenku,“ říká Šonka. Žádné zjednodušení a zrychlení informačního procesu se podle něj tedy nekoná.

Vedení ministerstva práce a sociálních věcí podle Šonky se zástupci lékařů nekomunikuje. „Od samého počátku měla být elektronická neschopenka dobrovolná a MPSV to opakovaně slíbilo. Do vlády však poslali návrh, kde je e-neschopenka povinná. To vnímáme jako podraz,“ pokračuje Šonka.

Elektronická neschopenka byla dříve probíraná v různých pracovních skupinách a byl i nalezen model, který by lékařům vyhovoval. Na něm dnes trvají.

Jak říká MUDr. Cyril Mucha, který se zabývá elektronizací, funkční model elektronické neschopenky by lékaři rádi dobrovolně používali. „Naopak zmetek, který nemá ve 21. století co dělat a je drzost jej nazývat elektronickou neschopenkou, používat nebudeme,“ dodává Šonka.

Na jednání sněmovního sociálního výboru uvedl podle ČTK ředitel ministerského odboru sociálního pojištění Tomáš Machanec, že ministryně Maláčová zvažuje svolání jednání, kde by se záměr vysvětlil a zohlednily se případné připomínky.Copyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky