Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Úterý 21. květen 2019 | Svátek má Monika
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Boj se zákeřným dengue virem

Boj se zákeřným dengue virem

07.01.2019 12:23
Zdroj: MT
Autor: red
Vědci z britské University of Surrey získali 750 000 liber z prestižní Výzkumné rady pro biotechnologie a biologické vědy, aby vnesli více světla do výzkumu smrtelného viru dengue.

Dengue je virová infekce způsobující závažné chřipkové onemocnění v některých případech s potenciálně smrtícími komplikacemi. K symptomům nemoci patří horečka, bolesti hlavy, kožní vyrážka podobná spalničkám a bolesti svalů a kloubů. Někdy se horečka dengue může rozvinout do jedné ze dvou život ohrožujících forem, jednou z nich je hemoragická horečka dengue, která způsobuje krvácení a výrazné snížení hladiny krevních destiček, druhou je šokový syndrom dengue, který je příčinou nebezpečně nízkého krevního tlaku. Tento virus je endemický ve více než 110 zemích světa a ročně jím celosvětově onemocní na 100 milionů lidí, což vede až k 500 000 případům potenciálně smrtelné hemoragické horečky. Zatím proti onemocnění neexistuje žádná účinná vakcína.

Ve spolupráci s výzkumníky z University of Cambridge se chystají lékaři z University of Surrey zkoumat mechanismus komáry šířeného dengue viru i to, jak podněcuje zvýšenou produkci bílkovin v buňkách. Dosavadní práce tohoto týmu totiž ukazují, že virus dengue infikuje buňky, mění jejich funkci a nutí je produkovat velké množství virových proteinů, které jsou odpovědné za přenos viru v celém těle. Během základní studie chtějí vědci odhalit, jak k tomuto procesu dochází, což může vést k vývoji nových technik k zastavení replikace a šíření viru v těle.

Podle Dr. Nicolase Lockera, virologa na univerzitě v Surrey, povede dokončení tohoto projektu k lepšímu pochopení životního cyklu viru dengue a možnosti identifikovat nové způsoby, jak ho zastavit. „Pochopení mechanismů syntézy bílkovin je také důležité pro širší akademickou obce, neboť přispívá k lepšímu porozumění i řady jiných onemocnění, jako jsou neurodegenerativní choroby a onkologická onemocnění,“ dodal.

Dále čtěte


Copyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky