Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Neděle 16. červen 2019 | Svátek má Zbyněk
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Farmaceutičtí obři na nákupech. Utrácejí za nadějné molekuly

Farmaceutičtí obři na nákupech. Utrácejí za nadějné molekuly

09.01.2019 09:22
Zdroj: MT
Autor: ač
Lídři farmaceutického průmyslu dávají za nadějné biotechnologické projekty miliardy dolarů. V posledních týdnech to potvrdili Bristol-Myers Squibb, Eli Lilly a GlaxoSmithKline.

Americký výrobce léků Bristol-Myers Squibb na začátku ledna oznámil, že koupí za zhruba 74 miliard dolarů biotechnologickou společnost Celgene. Má tak vzniknout lídr biofarmaceutického průmyslu s bohatým portfoliem léků v testování. Konkrétně s deseti přípravky v klinickém hodnocení fáze III, šesti produkty těsně před uvedením na trh a s dalšími přípravky v ranějších fázích klinického testování, a to v oborech onkologie, hematoonkologie, imunitních a zánětlivých onemocnění a kardiovaskulárních onemocnění.

Pro připomenutí, loni Celgene koupil za devět miliard dolarů firmu Juno Terapeutics s výzkumem nové onkologické terapie CAR-T.

Bristol-Myers Squibb očekává, že v příštích třech letech spojená firma vydělá 45 miliard dolarů volných prostředků. Zavázala se k udržení ratingu a zároveň k pokračujícímu vyplácení dividend akcionářům. Spojená firma bude z 69 procent ve vlastnictví akcionářů Bristol-Myers Squibb a z 31 procent akcionářů Celgene. Pokud obchod projde schvalováním regulátorů, měl by být dokončen ve třetím čtvrtletí roku 2019. Oznámená transakce je jednou z největších akvizic ve farmaceutickém průmyslu vůbec.

Jak napsali analytici společnosti Trefis pro Forbes.com, koupě Celgene je pro Bristol-Myers Squibb strategická a pomůže mu diverzifikovat portfolio. Budoucí růst příjmů společnosti Bristol-Myers Squibb byl do značné míry závislý na jediném léku– imunologickém Opdivo. Výhled ve vlastním výzkumu společnosti přitom podle analytiků ukazuje jen na pár molekul v klinickém hodnocení fáze III, TKY2 and NKTR-214. Proti tomu Celgene má ve vývoji velmi lukrativní želízka jako ozanimod v imunologii nebo luspatercept, liso-cel, bb2121, a fedratinib v hematologii. Lék Revlimid od Celgene bude mít prodeje v roce 2018 odhadem přes devět miliard dolarů, další více než dvě miliardy dolarů tvoří prodeje léku Pomalyst, uvádějí analytici Trefis.

Trend, kdy velké farmaceutické firmy kupují menší biotechnologické firmy, potvrdil 7. ledna výrobce Eli Lilly. Oznámil totiž dohodu o koupi startupu Loxo Oncology za osm miliard dolarů.

Lilli tím rozšíří své portfolio v oblasti onkologie jak přípravky, které jsou už na trhu, tak dalšími ve vývoji. Loxo ve spolupráci s Bayer registroval ve Spojených státech onkologický lék Vitrakvi (larotrectinib), ve vývoji má orální RET inhibitor LOXO-292, který u americké lékové autority FDA získal status potenciální průlomové terapie a na trh by mohl přijít v roce 2020.

Obdobně v prosinci GlaxoSmithKline oznámil koupil biotechnologické firmy zaměřené na onkologii Tesaro za 5,1 miliard dolarů.

Čtěte také


Copyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky