Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Neděle 20. září 2020 | Svátek má Oleg

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Prof. Žaloudík: Bude nás i v roce 2019 dál bavit paušál?

Prof. Žaloudík: Bude nás i v roce 2019 dál bavit paušál?

16.01.2019 08:13
Zdroj: MT
Autor: prof. Jan Žaloudík
Co potřebuje české zdravotnictví v roce 2019? Odpovídá prof. Jan Žaloudík, senátor a ředitel Masarykova onkologického ústavu.

Co považujete za největší problém českého zdravotnictví, který je nutno v roce 2019 přednostně řešit? Nehrál bych hru na „nej“. Je toho více, co je rozehráno a nedokončeno, případně nenačato.

Show must go on, říkají baviči. Zmíním opět čtyři pilíře zdravotnictví zvané struktura, financování, vzdělávání, inovace. Na začátku roku je vždy dobré si přeříkat, na jaké otázky jsme si ještě neodpověděli, ať pro plachost, z obav nebo laxnosti. Případně, že netušíme, že takové otázky existují, neboť do systému hrne se i omladina.

Tedy otázky: Má strukturu zdravotnictví určovat dobře spočítaná potřeba mnohých, nebo nespočetná přání nemnohých? Spustíme už ocenění nemocniční péče podle modelu DRG Restart, nebo nás bude dále bavit paušál, body jako měna, koeficienty a dohodování? Ujasnili jsme už každému začínajícímu zdravotníkovi, lékaři, sestře, laborantovi přehlednou a fungující cestu k získání jeho odborné specializace a další kvalifikace? Umíme se průběžně vyrovnat s inovacemi a jejich úhradami?

Hlavním problémem tuzemského zdravotnictví bývá navyklý cyklický proces. První půlrok proplkat, znervóznět před prázdninami, poté se rozprchnout, opálit a okoupat. S podzimem se pak neřešené opět zahušťuje a vrcholí v rizikovém šestinedělí, které začíná kolem výročí VŘSR začátkem listopadu a kulminuje Ježíškem. Vánoční svátky dynamiku dění opět uvolní a cyklus se opakuje.

Návodem ke zlepšení při zachování lehkosti bytí nechť je nám třeba část textu písně bývalé brněnské bluegrassové skupiny Poutníci, v níž se zpívá: „Chce to začít hned zjara a vyhnout se chybě, a ženské, co dávno už nejsou krásné jak Sára, mírné jak hříbě a silné jak admirál Nelson“. Čímž jsem jaksi v lehké modifikaci textu Roberta Křesťana na plurál zmínil také onu klíčovou roli sester ve zdravotnictví, pakliže stále chybějí. I doktoři chybějí spíše v organizovaném cvrkotu, neboť přirozená inteligence je láká více do autonomie soukromých praxí, hrazených však rovněž z veřejných prostředků. Taková je doba.

Prof. MUDr. Jan Žaloudík, CSc.,

místopředseda Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Senátu Parlamentu ČR,

ředitel Masarykova onkologického ústavu

Čtěte také


Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky