Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 26. únor 2020 | Svátek má Dorota
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

V USA bylo registrováno nejvíc nových léků za 20 let

Foto: Twitter Mgr. Dvořáčka

V USA bylo registrováno nejvíc nových léků za 20 let

Medical Tribune 02/2019
04.02.2019 09:47
Zdroj: MT
Autor: ač
Jak uvedl výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu, ve Spojených státech byl v roce 2018 úřadem FDA registrován rekordní počet nových léčivých přípravků.

„Už rok 2017 byl se 46 novými registracemi u amerického regulátora FDA nejbohatším na nové léky v posledních dvaceti letech. Loňský rok však tento vývoj ještě překonal. Nových léčiv bylo registrováno dokonce 59,“ uvedl Dvořáček. „Po letech, která byla poměrně chudá, co se týká opravdových inovací, teď přicházejí z velké části úplně nové molekuly na nových základech, které FDA označuje jako first in class. Loni jich bylo devatenáct,“ dodal.

Léky schválené u americké autority postupně přicházejí i do Evropy. Než vstoupí nový přípravek na český trh, uplyne obvykle od schválení FDA rok a půl až dva roky, uvedl Dvořáček. Vysoký počet nových inovativních přípravků sám o sobě nemusí pro farmaceutický průmysl znamenat zlatý důl. Z 59 nových přípravků registrovaných loni FDA je hned 34 přípravků určeno pro vzácná onemocnění nebo pro úzkou skupinu pacientů. „U léků, které nyní přicházejí na trh, bude návratnost podstatně delší než dříve. Jsou pro velmi malé skupiny pacientů. Ani při vysokých cenách nemusí přijít ekonomický úspěch,“ říká Dvořáček.

Velmi nákladná je například takzvaná CAR‑T terapie, genová terapie založená na izolaci imunitních buněk pacienta, jejich laboratorní modifikaci a následném vrácení do organismu. Návratnost investic tradičního farmaceutického průmyslu do inovací podle analytiků klesá. Ekonomický tlak podle Dvořáčka vede na farmaceutickém trhu ke spojování výrobců. „Probíhají velké změny, jaké jsme v minulosti tak často nevídali,“ řekl.

I když plošně úspěšných léků pro tisíce pacientů přichází málo, ve vývoji jsou přípravky, které se mohou stát výjimkou z tohoto trendu. „V dohledu je několik slibných léků a vakcín na malárii. To může být pro firmu velmi zajímavé, návratnost může být rychlá díky velkému počtu pacientů. Přichází také nové antivirotikum na chřipku,“ uvedl Dvořáček.

Čím dál častěji se také podle něj budou objevovat terapie, které využívají nové digitální technologie. Například pro aplikaci léčiva nebo pro podporu adherence. „Česko umí schválit buď léčivý přípravek, nebo zdravotnický prostředek, je to problém. Terapií, které jsou na pomezí, bude čím dál víc,“ říká Dvořáček.

Čtěte také


Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky