Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Úterý 20. srpen 2019 | Svátek má Bernard
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Kraj i přes protesty ruší akutní lůžkovou péči v Orlové

Nemocnice v Orlové. Foto: mecidlo, WIkimedia

Kraj i přes protesty ruší akutní lůžkovou péči v Orlové

Medical Tribune 05/2019
13.03.2019 14:47
Zdroj: MT
Autor: ač
Sedmnáct nemocnic v kraji se neuživí. V orlovské nemocnici zůstane následná lůžková péče a ambulance, rozhodli zastupitelé Moravskoslezského kraje.

Akutní lůžková péče se podle rozhodnutí zastupitelů přesune do nemocnice v Karviné-Ráji a Nemocnice s poliklinikou Havířov. „V regionu je hodně nemocnic a málo zdravotnického personálu. Žádný kraj nemá 17 nemocnic jako náš a tak blízko vedle sebe. Je nutná restrukturalizace, ne každá nemocnice může dělat všechno,“ uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer.

O veškerý personál má kraj zájem. „Stojíme o všechny naše zaměstnance. Nikdo z nich nepřijde o práci. Znovu budeme se všemi zaměstnanci orlovské nemocnice jednat. Ponecháme pak na jejich svobodném rozhodnutí volbu a výběr jedné z těchto nemocnic pro jejich další pracovní působení,“ řekl náměstek hejtmana Martin Gebauer

Proti změnám protestovalo před krajským úřadem asi sto zdravotníků a obyvatel z Orlové. Přesto pro ně hlasovalo 34 ze 65 krajských zastupitelů, a to koaliční ANO, ODS a KDU-ČSL.

Orlovské zdravotnické odbory tvrdí, že jejich nemocnice je stabilnější než jiné v regionu, kterým má její zrušení pomoci. „Je to zlovůle kraje a kanibalismus okolních nemocnic, protože jsou to právě okolní nemocnice, kterým chybí lékaři a sestry. Stále dokola opakujeme své argumenty, že jsme plně funkční, že jsme personálně vybaveni. A to že jsme v dluhu? Které nemocnice nejsou? To je systémová chyba, za kterou my nemůžeme,“ uvedla před časem předsedkyně zdravotnických odborů v Orlové Denisa Stolarczyková.

Na optimalizaci se shodla loni zřízená odborná pracovní skupina, zajedno jsou i členové Výboru zdravotní a preventivní péče krajského zastupitelstva, zdůraznil mluvčí kraje. „Lůžková část v nemocnici v Orlové zůstane zachována, dokonce se její kapacita navýší. Jen se ze svého akutního zaměření změní na následnou péči, která je díky stárnoucí populaci velmi potřebná. Spousta akutních lůžek v krajských nemocnicích je nevytížená. Naopak chybí místa pro dlouhodobě nemocné,“ upřesnil Gebauer. Díky navrhovaným změnám se má podle něj zlepšit i ekonomická situace nemocnice. Starosta Orlové hodlá nadále usilovat o převzetí nemocnice městem.

Čtěte také


Copyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky