Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Čtvrtek 21. listopad 2019 | Svátek má Albert
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Nemoci přenášené komáry ohrozí kvůli změnám klimatu miliardu nových lidí

Nemoci přenášené komáry ohrozí kvůli změnám klimatu miliardu nových lidí

01.04.2019 09:42
Zdroj: MT
Autor: red
Změna klimatu změní výskyt virů přenášených komáry, včetně horečky dengue a onemocnění Zika. Zejména se nově rozšíří riziko těchto onemocnění v Evropě, a v subtropických a tropických oblastech s vyšší nadmořskou výškou.

V nejhorším scénáři by do roku 2080 mohla být nově vystavena přenosu viru z komára miliarda lidí. Zatímco riziko přenosu z komára tropického (Aedes aegypti) se pravděpodobně rozšíří, u komára tygrovaného (Aedes Albopictus) se pravděpodobně sníží riziko přenosu v tropech, protože se pro něj tropy stávají příliš horkými.

„Riziko nákazy z obou komárů se pro většinu Evropy významně zvýší, a to i v krátkodobém horizontu. Oproti tomu se pro komára tygrovaného očekává zhoršení klimatických podmínek, nejvíce nápadně v jihovýchodní Asii a západní Africe. V nejhorším scénáři hrozí v příštím století hrozí téměř miliardě lidí nové vystavení přenosu viru oběma zkoumanými druhy Aedes,“ uvádí autoři studie, kterou zveřejnil časopis PLOS Neglected Tropical Diseases.

Studie výskyt Aedes

Změna výskytu onemocnění přenášených komáry Aedes. Sadie J. Ryan Colin J. Carlson, a další. journals.plos.org

Vědci sledovali očekávané rostoucích teplot v různých regionech. Kromě Evropy hrozí rozšíření nákaz přenášených komáry i v severní Americe a východní Asii. „Oteplení o pár stupňů velmi usnadní komárům začít rozšiřovat dengue,“ řekl podle agentury Reuters. vedoucí studie Colin Carlson z univerzity v Georgetownu. Dodal, že v na mnoho lidí ve městech s vysokou hustotou obyvatelstva bude vystaveno těmto virům zcela poprvé, a to vyvolává obavy. „Populace, které se s těmito onemocněními předtím nikdy nesetkaly, si proti nim nevytvořily imunitu. Obáváme se proto, že až se tam tyto patogeny objeví poprvé, vzniknou mnohem rozsáhlejší epidemie,“ dodal Carlson.

Čtěte také:Copyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky