Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Úterý 20. srpen 2019 | Svátek má Bernard
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Zájem o léčebné konopí roste i mezi lékaři

Zájem o léčebné konopí roste i mezi lékaři

Medical Tribune 10/2019
13.05.2019 11:37
Zdroj: MT
Autor: red

Jedním z řady témat JIK byla i problematika bolesti. O možnosti využití konopí v této oblasti hovořil MUDr. Marek Hakl, Ph.D., Klinika algeziologie a preventivní péče a Chirurgická klinika LF MU a FN Brno.Bolest při léčbě zhoubných onemocnění, po operacích, neuropatická bolest, nechutenství, špatný spánek – od těchto potíží může lidem pomoci léčebné konopí. Počet těch, kteří žádají recept na tuto rostlinu, rok od roku stoupá (přesná čísla nejsou známa, jde o desítky lidí). „Jsme moc rádi za další možnost, jak ulevit pacientům od trvalé bolesti, a předpokládáme, že počet těch, kteří tuto možnost úlevy využijí, poroste. Setkáváme se často s tím, že bolest limituje pacienty v práci, a léčebné konopí rozšiřuje možnosti, jak je nenechat zbytečně trpět,“ říká MUDr. Hakl, v jehož ordinaci dostává tuto léčebnou látku přibližně 30 pacientů. Bohužel podle něj někteří schopnosti konopí přeceňují. Jak vysvětluje, nejde o všespásnou léčbu, spíše doplněk současné standardní léčby.

V tuzemsku je využití konopí pro léčebné účely legální od dubna 2013 a ČR patří mezi první země, kde se rostlina pro léčbu legálně využívá. Cena konopí postupně klesala a nyní se pohybuje kolem 200 korun za gram. Podle odhadů odborníků se v ČR ročně vypěstuje přibližně 20 tun nelegálního psychotropního konopí, pro srovnání legálního léčebného konopí se od roku 2014 prodalo asi sedm kilogramů.

Nejvhodnějším způsobem podávání konopí jsou podle MUDr. Hakla kapsle, protože umožňují konopí přesně dávkovat. Konopí pacienti mohou užívat i jinými způsoby: v čokoládě, inhalací pomocí vaporizéru nebo perorálně. V současné době mohou tuto léčbu předepisovat specialisté, kteří se zaregistrují ve Státní agentuře pro konopí pro léčebné použití a zřídí si přístup do systému předepisování léků s omezením.Copyright © 2000-2019 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky